Olej z rokitnika: zastosowanie i właściwości zdrowotne
Olej z rokitnika wykorzystywany jest do łagodzenia dolegliwości związanych układem pokarmowym i układem krążenia. Wspomaga także leczenie trudno gojących się ran. Jakie jeszcze właściwości ma olej rokitnikowy?
Spis treści
Rokitnik zwyczajny
Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) jest ciernistym krzewem, który rośnie w Eurazji na terenach zaliczanych do klimatu umiarkowanego. W lecznictwie i kosmetyce wykorzystywane są jego kuliste, pomarańczowe owoce, które dojrzewają po pierwszych przymrozkach. Właściwości tej rośliny cenione były już w starożytności - dawano je koniom, by miały piękną i lśniącą sierść.
Olej z rokitnika: zastosowanie i wartości odżywcze
Olej z rokitnika zawiera wiele witamin (między innymi C, B1, B2, B6, A, E, K, P), kwas foliowy, mangan oraz żelazo. Witamina A w postaci karotenoidów sprawia, że olej z rokitnika ma właściwości regeneracyjne, antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe, poprawia koloryt skóry oraz chroni ją przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Witamina E oraz minerały i flawonoidy sprawiają, że olejek wpływa bardzo korzystnie na małe naczynka krwionośne.
Wysokie stężenie kwasu tłuszczowego palmityno-oleinowego, czyli omega-7, który jest naturalnym składnikiem lipidów skóry, powoduje, że olej rokitnikowy doskonale wspomaga gojenie się ran, oparzeń, odmrożeń, egzem czy wyprysków. Ma dobry wpływ na przewód pokarmowy (stany zapalne, biegunki), łagodzi dolegliwości związane z wrzodami żołądka oraz chorobami dwunastnicy.
Olej z rokitnika wykorzystuje się także do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Ze względu na intensywną barwę musi być jednak rozcieńczany.