Olej z czarnuszki: jakie ma właściwości i zastosowanie?

2016-08-19 12:33

Czarnuszka i jej zdrowotne właściwości znane są od wieków. Olej z czarnuszki może być wykorzystywany zarówno w kuchni, jak i w domowej apteczce. Czarnuszka zadba też o naszą urodę, odmłodzi skórę, rozświetli włosy i zredukuje trądzik. Dowiedz się więcej o właściwościach oleju z czarnuszki.

Olej z czarnuszki - jakie ma właściwości?
Autor: pixabay.com Czarnuszka przeżywa współcześnie renesans, a jej właściwości zdrowotne są coraz bardziej doceniane

Spis treści

  1. Olej z czarnuszki: zastosowanie kulinarne
  2. Olej z czarnuszki a zdrowie: czarnuszka w medycynie
  3. Olej z czarnuszki w kosmetyce

Olej z czarnuszki: zastosowanie kulinarne

Czarnuszka to roślina znana już w starożytnym Egipcie. W Europie pojawiła się początkowo jako przyprawa dodawana do aromatyzowanego wina, przetworów warzywnych czy potraw mięsnych. Nasiona czarnuszki sprawdzały się jako odpowiednik pieprzu, stosowane zwłaszcza przez osoby zmagające się z problemami żołądkowymi. Całkiem niedawno odkryto jednak właściwości medyczne i kosmetyczne czarnuszki, która przeżywa obecnie swój renesans.

Olej z czarnuszki a zdrowie: czarnuszka w medycynie

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości stosowanych w medycynie. Najczęściej poleca się olej astmatykom i alergikom ze względu na fakt, że czarnuszka korzystnie wpływa na układ immunologiczny i wzmacnia odporność organizmu. Czarnuszka ułatwia wykrztuszanie zalegającej wydzieliny i rozszerza oskrzela. Ma także właściwości bakteriobójcze - dlatego olej z czarnuszki idealnie sprawdza się przy przeziębieniach. O wprowadzeniu oleju z czarnuszki do codziennej diety powinny również pomyśleć osoby zmagające się z trądzikiem i problemami skóry. 

Olej z czarnuszki w kosmetyce

Olej z czarnuszki bogaty jest w tłuszcze nienasycone, olejki eteryczne i liczne witaminy, a także składniki mineralne, które mają zbawienny wpływ na wygląd skóry. Stosowanie olejku z czarnuszki widocznie poprawia stan włosów, skóry i paznokci. Ponadto rozświetla, nawilża i oczyszcza skórę. Olejek z czarnuszki to naturalny kosmetyk idealny dla alergików i osób w każdym wieku. Przed zakupem warto sprawdzić skład oleju i dowiedzieć się, czy w jego kompozycji nie znajdziemy chemicznych ''wzmacniaczy''.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE