Odmiany czereśni i właściwości - czy warto jeść czereśnie?

2016-06-16 14:10

Sezon na czereśnie trwa dość krótko, dlatego należy go w pełni wykorzystać i smakować te owoce do woli. Tym bardziej że są pyszne, zdrowe i wartościowe. Jakie są najpopularniejsze odmiany czereśni i dlaczego warto je jeść?

Odmiany czereśni i właściwości - czy warto jeść czereśnie?
Autor: Shutterstock Czereśnie występują w wielu odmianach kolorystycznych

Spis treści

  1. Odmiany czereśni
  2. Czereśnie na zdrowie

Odmiany czereśni

Najpopularniejsza odmiana czereśni to Regina. Odznacza się dużymi, bordowymi owocami. To odmiana czereśni deserowej - słodka i soczysta.

Kolejna odmiana to Knorble, charakteryzująca się również dużymi owocami, soczysta i wyjątkowo słodka. Ma ciemnoczerwone owoce do niemal czarnych – te najciemniejsze świadczą o pełnej dojrzałości owoców.

Równie popularna jest czereśnia Miodówka – słodka, miękka i soczysta, w kolorze jasnoczerwonym.

Polecamy przepisy na: Kompot z czereśni   Dżem z czereśni   Nalewka z czereśni

Czereśnie na zdrowie

Czereśnie są bardzo zdrowe, dlatego powinniśmy korzystać z ich dobrodziejstw, zwłaszcza że sezon na nie trwa tylko od końca maja do połowy lipca.  Czereśnie w swoim składzie zawierają spore ilości jodu, wapnia, a także żelaza i magnezu.

Czereśnie są bogate w witaminy A, C, z grupy B, a także flawonoidy, które mają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, wpływają korzystnie na układ krwionośny i uszczelniają naczynia krwionośne. Czereśnie zawierają również kwas foliowy i błonnik.

Czereśnie to owoce o właściwościach oczyszczających organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto zmniejszają ilość kwasu moczowego we krwi. Owoce mają także dobry wpływ na skórę - neutralizują działanie wolnych rodników, dzięki czemu przypisuje im się działanie spowalniające procesy starzenia skóry.

Ile kalorii mają czereśnie? Czereśnie nie są tuczące. 100 g czereśni to zaledwie około 60 kcal.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE