Nietolerancja pokarmowa - czym różni się od alergii?

2016-08-08 15:25

Terminy „alergia pokarmowa” i „nietolerancja pokarmowa” często są ze sobą mylone. Tymczasem to dwa różne schorzenia. Pogorszenie samopoczucia po wypiciu mleka może być zarówno objawem alergii, jak i nietolerancji pokarmowej. Jednakże reakcja na ten pokarm bywa odmienna, w zależności od tego, na które z tych schorzeń cierpimy. Sprawdź, czym różni się alergia od nietolerancji pokarmowej.

Nietolerancja pokarmowa - czym różni się od alergii?
Autor: pixabay.com Nietolerancja pokarmowa może dotyczyć zarówno glutenu zawartego w zborzach, jak i laktozy, występującej w mleku.

Spis treści

  1. Alergia pokarmowa
  2. Nietolerancja pokarmowa

Alergia pokarmowa

Dotyczy stosunkowo niewielkiej grupy ludzi, 2,5-4 proc. populacji. U jej podłoża leży nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. Traktuje on określone składniki pożywienia jako zagrożenie i usiłuje je zwalczyć. Wywołuje to reakcję uczuleniową, występującą na ogół w ciągu od kilku sekund do kilku godzin po spożyciu pokarmu. Objawy alergii pokarmowej bywają różne. Mogą one dotykać skóry (wysypka, świąd, pokrzywka), układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka) czy układu oddechowego (duszności, kaszel, obrzęk krtani).  Reakcja organizmu na alergen bywa czasami bardzo gwałtowna. Przybiera postać anafilaksji, a nawet ostatniego jej etapu – wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie dla życia.

Nietolerancja pokarmowa

Występuje znacznie częściej niż uczulenie na pokarmy. Reakcja organizmu na nietolerowany składnik pożywienia jest wolniejsza, bardziej dyskretna  i ma charakter niealergiczny. Nie zawsze bierze w niej udział mechanizm immunologiczny (może być spowodowana np. niedoborem jakiegoś enzymu). Pojawia się w czasie od kilku godzin do kilku dni i jest następstwem zaburzonego trawienia określonego składnika pożywienia. Objawy mogą mieć bardzo różnorodny charakter i czasami trudno w ogóle skojarzyć je z dietą.

Nie zawsze bowiem występują symptomy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki. Schorzenie może się objawiać bólami głowy, mięśni, stawów, zmęczeniem albo ogólnym złym samopoczuciem. Jego przykładem jest nietolerancja laktozy, cukru zawartego w mleku, związana z niedoborem potrzebnego do jego strawienia enzymu - laktazy. Inny przykład to nietolerancja histaminy, która występuje w niektórych pokarmach (np. w żółtych serach, wędzonych śledziach, konserwach i cytrusach).