Nesperas, loquat, nieśplik japoński: egzotyczny owoc deserowy i na przetwory

2018-05-17 9:22

Nieśplik japoński (Eriobotrya japonica (Thunb.) Lindl.) to drzewo rosnące naturalnie w południowo-wschodnich Chinach, ale uprawiany jest także w Hiszpanii, Włoszech, USA, Brazylii, Chile, Izraelu oraz na Krymie. Określany również nazwami: miszpelnik japoński, groniweł japoński i kosmatka japońska. W handlu spotykany pod nazwą loquat lub częściej nesperas. 

Nesperas, loquat, nieśplik japoński
Autor: Shutterstock Słodkie i aromatyczne owoce nesperas można jeść na surowo lub robić z nich przetwory

Spis treści

  1. Charakterystyka
  2. Właściwości
  3. Wartość odżywcza
  4. Zastosowanie

Charakterystyka

Owoce nesperas są  okrągłe, nieco owalne, trochę przypominają kształt gruszki. Mają od 3 do 5 cm długości. Są żółte lub pomarańczowe, niekiedy z czerwonym rumieńcem. Pod skórką pokrytą delikatnym meszkiem znajduje się żółty miąższ o wyraźnym słodkim smaku dojrzałych śliwek.

Owoce nieśplika są soczyste i aromatyczne, w smaku słodkie z lekko kwaskowatym, nieco cierpkim posmakiem. Gniazdo nasienne jest pięciokomorowe, zawiera duże nasiona, w okresie dojrzałości brązowe..

Owoce loquatu są doskonałe na surowo, jako owoc deserowy. Jednak całą potęgę swego aromatu ujawniają w przetworach. 

Właściwości

Kwiaty, liście i owoce nieśplika ze względu na wysoką zawartość naturalnych śluzów wykorzystywane są jako surowiec zielarski do produkcji syropu o właściwościach wykrztuśnych na kaszel.

Wartość odżywcza

Owoce nieśplika zawierają bardzo dużo cukrów prostych, glukozy i fruktozy, oraz pektyn, co upodabnia je do jabłka – owocu gatunku o bliskim pokrewieństwie.

Owoc ma wysokie walory odżywcze dzięki wysokiej zawartości witaminy A, błonnika, witaminy B6, potasu i magnezu. 

Zastosowanie

Owoce je się na surowo jako owoc deserowy lub w mieszance sałatkowej z innymi owocami. Jędrne, lekko niedojrzałe owoce przeznacza się do pieczenia ciast i placków. W Azjii oraz Brazylii, gdzie jest powszechnie uprawiany, owoce przerabia się na dżemy, galaretki, sosy przyprawowe, a także w postaci salsy z surowych owoców posiekanych i podawanych z syropem.W Japonii nieśplika spożywa się na surowo lub w postaci owoców w syropie ze względu na słodki miąższ. Przemysł przetwórczy wykorzystuje nieśplika ze względu na wysoką zawartość pektyn do produkcji jednorodnych lub mieszanych galaretek i dżemów.  

Polecamy: Dżem z owoców nesperas, loquat, nieśplik japoński

Z nieśplika robi się także wino z dodatkiem soku z cytryny ze względu na niską kwasowość owocu. Owoce wykorzystuje się także do przygotowania nalewek.