Nasiona słonecznika - dlaczego warto jeść wyłuskane pestki?

2016-07-18 13:33

Kiedyś zachęcalibyśmy do jedzenia pestek słonecznika tylko w sezonie. Teraz można kupować słonecznikowe nasiona przez cały rok, w postaci łuskanej lub do łuskania. Wartości odżywcze tych nasion są bardzo cenne. Sprawdź, dlaczego pestki słonecznika powinny być stałym elementem codziennej diety.

Pestki słonecznika.
Autor: pixabay.com Pestki słonecznika.

Spis treści

  1. Słonecznik - rys historyczny
  2. Słonecznik - wartości zdrowotne
  3. Słonecznik -  bogactwo minerałów

Słonecznik - rys historyczny

Słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy przywieźli go Hiszpanie na początku XVI wieku, gdzie wysiali go w ogrodzie botanicznym. Do Polski słonecznik trafił dopiero w XVIII wieku, a przecież dzisiaj jest on symbolem tzw. polskiego krajobrazu. Pierwszy olej z pestek słonecznika uzyskano w połowie XIX wieku. Roślina okazała się przebojem i dzisiaj jest uprawiana na tysiącach hektarów na całym świecie.

Słonecznik - wartości zdrowotne

Nasiona słonecznika zawierają aż 24% białka z cennymi aminokwasami. Zawartość oleju w łuskanych pestkach wynosi około 50%. Słonecznik zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych  (zwanych też witaminą F), które są równowagą dla spożywanych tłuszczów nasyconych (zwierzęcych).

Słonecznik -  bogactwo minerałów

Im więcej spożywamy olejów roślinnych tym więcej potrzebujemy witaminy E. Nasiona słonecznika są w nią bardzo zasobne. Z innych witamin wymienić również trzeba witaminy A oraz D i witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12, kwas proteinowy). Pestki słonecznika mają też mnóstwo składników mineralnych takich jak: wapń, żelazo, cynk i potas. O tym ostatnim mówi się, że jest tym dla człowieka, czym woda dla ciętych kwiatów, które bez niej więdną. Bez potasu szwankują mięśnie i słabną nerwy. Na niedobory tego minerału cierpią przede wszystkim ludzie starsi. W pestkach słonecznika jest też sporo cynku (ale więcej zawierają go nasiona dyni).  

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE