Nasiona słonecznika - dlaczego warto jeść wyłuskane pestki?

2016-07-18 13:33

Kiedyś zachęcalibyśmy do jedzenia pestek słonecznika tylko w sezonie. Teraz można kupować słonecznikowe nasiona przez cały rok, w postaci łuskanej lub do łuskania. Wartości odżywcze tych nasion są bardzo cenne. Sprawdź, dlaczego pestki słonecznika powinny być stałym elementem codziennej diety.

Pestki słonecznika.
Autor: pixabay.com Pestki słonecznika.

Spis treści

  1. Słonecznik - rys historyczny
  2. Słonecznik - wartości zdrowotne
  3. Słonecznik -  bogactwo minerałów

Słonecznik - rys historyczny

Słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy przywieźli go Hiszpanie na początku XVI wieku, gdzie wysiali go w ogrodzie botanicznym. Do Polski słonecznik trafił dopiero w XVIII wieku, a przecież dzisiaj jest on symbolem tzw. polskiego krajobrazu. Pierwszy olej z pestek słonecznika uzyskano w połowie XIX wieku. Roślina okazała się przebojem i dzisiaj jest uprawiana na tysiącach hektarów na całym świecie.

Słonecznik - wartości zdrowotne

Nasiona słonecznika zawierają aż 24% białka z cennymi aminokwasami. Zawartość oleju w łuskanych pestkach wynosi około 50%. Słonecznik zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych  (zwanych też witaminą F), które są równowagą dla spożywanych tłuszczów nasyconych (zwierzęcych).

Słonecznik -  bogactwo minerałów

Im więcej spożywamy olejów roślinnych tym więcej potrzebujemy witaminy E. Nasiona słonecznika są w nią bardzo zasobne. Z innych witamin wymienić również trzeba witaminy A oraz D i witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12, kwas proteinowy). Pestki słonecznika mają też mnóstwo składników mineralnych takich jak: wapń, żelazo, cynk i potas. O tym ostatnim mówi się, że jest tym dla człowieka, czym woda dla ciętych kwiatów, które bez niej więdną. Bez potasu szwankują mięśnie i słabną nerwy. Na niedobory tego minerału cierpią przede wszystkim ludzie starsi. W pestkach słonecznika jest też sporo cynku (ale więcej zawierają go nasiona dyni).