Napoje hipotoniczne, izotoniczne, hipertoniczne - czym się różnią?

2016-08-08 13:12

Popularne napoje energetyzujące błyskawicznie podbiły światowy rynek napojów. Okazuje się, że na półkach sklepowych możemy znaleźć nie tylko napoje izotoniczne, ale również hipotoniczne i hipertoniczne. Czym różnią się i w jakich sytuacjach powinniśmy po nie sięgać?

Napoje hipotoniczne, izotoniczne, hipertoniczne - czym się różnią?
Autor: pixabay.com Napoje jak Isostar, Powerrade czy Oshee - podbiły polski rynek napojów energetyzujących.

Spis treści

  1. Napoje energetyzujące
  2. Jeśli chcemy schudnąć pijmy wodę
  3. Napoje hipotoniczne, izotoniczne i hipertoniczne - różnice

Napoje energetyzujące

Napoje jak Isostar, Powerrade czy Oshee błyskawicznie zaczęły kojarzyć się ze sportowym trybem życia oraz zdrowiem i pod tym kątem też zawsze były reklamowane. Wszyscy kojarzymy widok człowieka, sięgającego po napój izotoniczny tuż po intensywnym wysiłku fizycznym. W jakich sytuacjach jest to uzasadnione, a w jakich staje się kardynalnym błędem dietetycznym?

Jeśli chcemy schudnąć pijmy wodę

Napoje te są przeznaczone głównie dla sportowców, uprawiających regularny wysiłek fizyczny. Picie ich po trzydziestu minutach, uprawianego w celach odchudzających joggingu kompletnie mija się z celem, bowiem napoje te bogate są w węglowodany. Uzupełniając cukry tuż po wysiłku sprawiamy, że nasz organizm nie będzie zmuszony do korzystania z rezerw i szansa na spalenie tkanki tłuszczowej zostanie skutecznie pogrzebana. Jeśli chcemy schudnąć pijmy wodę, dzięki której uzupełnimy jej braki po wzmożonej aktywności fizycznej. Ponadto dzięki niej skutecznie uzupełnimy też brakujące elektrolity.

Napoje hipotoniczne, izotoniczne i hipertoniczne - różnice

Są trzy rodzaje napojów energetyzujących, które różni tzw. osmolalność, czyli ciśnienie osmotyczne. Napoje hipotoniczne mają je niższe niż ludzka krew, izotoniczne taką samą, a hipertoniczne wyższą. Cecha ta mówi o tym, jak szybko dany napój się wchłania i jaką rolę ma do spełnienia. Najszybciej wchłaniają się hipotoniki, które są zdecydowanie najlepszym wyborem dla ludzi uprawiających sport rekreacyjnie. Mają najmniejsze stężenie elektrolitów oraz cukrów. Ich podstawowym zadaniem jest jak najszybsze nawodnienie organizmu. Najwolniej wchłaniają się hipotoniki, ale za to dostarczają najwięcej energii i to one przydają się najbardziej zawodowym sportowcom. Izotoniki z kolei wchłaniają się w najbardziej optymalnym tempie dla organizmu. To właśnie ich znajdziemy najwięcej na polskich półkach.