Nalewka z jeżyn - tradycyjny przepis na jeżynówkę

2019-08-05 11:52 kzb
Nalewka z jeżyn -tradycyjny przepis
Autor: Shutterstock Nalewkę z jeżyn według tradycyjnego przepisu warto zrobić w sezonie na te owoce.

Nalewka z jeżyn według tradycyjnego przepisu to smak lata. Nalewka na tych aromatycznych owocach rozgrzeje zimą i napełni dom owocowym aromatem. Przygotowanie jeżynówki nie jest skomplikowane, a satysfakcja z samodzielnie zrobionego nastoju - bezcenna.

Sierpień i wrzesień to świetny czas na przygotowanie aromatycznej, rubinowej nalewki z jeżyn. Do przygotowania nalewki potrzebne będą dwa kilogramy dojrzałych jeżyn. Na nalewkę wybieramy tylko w pełni dojrzałe czarne owoce bez czerwonych plamek. Koniecznie trzeba odrzucić wszystkie owoce nadpleśniałe, zgniecione lub zepsute.

Nalewka z jeżyn tradycyjna

Jeżyny myjemy, wysypujemy na papierowy ręcznik i osuszamy. Na dwa kilogramy jeżyn potrzeba ok. kilograma cukru. Owoce nakładamy do słoików, lekko uciskając i mieszając z cukrem. Dociskamy tak, by w słoiku nie utkwiły pęcherzyki powietrza. Po dwóch dniach masę zalewam spirytusem, tak, by płyn zakrył owoce.

Przechowujemy w ciemności, po dwóch miesiącach przelewamy przez filtr do kawy, albo bibułę filtracyjną, tak, by cząstki owoców pozostały. Masę można wstępnie odcedzić na sitku. Najlepiej jednak ograniczać kontakt płynu z powietrzem, by nie utleniły się barwniki i płyn nie stracił pięknego koloru. Butelki hermetycznie zamykamy i odkładamy na minimum sześć miesięcy (lepiej rok) do piwnicy, albo w inne chłodne, ciemne miejsce.

Przepis przygotowały i przetestowały dla WasAnna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska

 Przepisy na inne pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.

Polecamy też:

Nalewka z jeżyn na rumie

Jeżynówka z wanilią

Jeżyny z miodem gryczanym

Likier jeżynowy

Konfitury z jeżyn

Jeżyny we własnym soku - jak przyrządzić

Nalewki domowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE