Mydlnica lekarska - poznaj jej zdrowotne właściwości

2016-08-17 12:37

Mydlnica lekarska to kwitnąca od lipca do sierpnia bylina o białych lub różowych kwiatach. Wydziela silny zapach przypominający woń migdałów. Jej uprzednio przełamany, zmoczony i potarty korzeń pieni się - nadając roślinie jej charakterystyczną nazwę. Sprawdź, jak wykorzystać ją dla zdrowia.

ZIOŁA. Mydlnica lekarska
Autor: thinkstockphotos.com Mydlnica lekarska ma wiele właściwości zdrowotnych.

Spis treści

  1. Mydlnica lekarska - właściwości
  2. Mydlnica lekarska - zbiory
  3. Mydlnica lekarska - zastosowanie

Mydlnica lekarska - właściwości

Mydlnica lekarska zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach, ułatwia odkrztuszanie przy nieżytach oskrzeli i suchym kaszlu. Pobudza przemianę materii. Zewnętrznie działa gojąco, łagodzi obrzęki, wzmacniają włosy i leczy łupież.

Mydlnica lekarska - zbiory

Korzenie zbieramy wczesną wiosną lub jesienią. Po umyciu i pokrojeniu suszymy w suchym i zacienionym miejscu lub w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 40 st. C.

Mydlnica lekarska - zastosowanie

Odwar: 1 łyżkę korzeni zalewamy szklanką wrzątku, gotujemy 5 minut. Po odcedzeniu pijemy 1-3 dziennie po łyżce. Uwaga! Zbyt duże ilości odwaru mogą powodować podrażnienie żołądka i wymioty.

Odwar do użytku zewnętrznego: 2 łyżki korzeni zalewamy szklanką wrzącej wody, gotujemy 5 minut. Po odcedzeniu używamy do okładów.

W kuchni: mydlnicy lekarskiej używa się do wyrobu chałwy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE