Mydlnica lekarska - poznaj jej zdrowotne właściwości
Mydlnica lekarska to kwitnąca od lipca do sierpnia bylina o białych lub różowych kwiatach. Wydziela silny zapach przypominający woń migdałów. Jej uprzednio przełamany, zmoczony i potarty korzeń pieni się - nadając roślinie jej charakterystyczną nazwę. Sprawdź, jak wykorzystać ją dla zdrowia.
Spis treści
Mydlnica lekarska - właściwości
Mydlnica lekarska zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach, ułatwia odkrztuszanie przy nieżytach oskrzeli i suchym kaszlu. Pobudza przemianę materii. Zewnętrznie działa gojąco, łagodzi obrzęki, wzmacniają włosy i leczy łupież.
Mydlnica lekarska - zbiory
Korzenie zbieramy wczesną wiosną lub jesienią. Po umyciu i pokrojeniu suszymy w suchym i zacienionym miejscu lub w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 40 st. C.
Mydlnica lekarska - zastosowanie
Odwar: 1 łyżkę korzeni zalewamy szklanką wrzątku, gotujemy 5 minut. Po odcedzeniu pijemy 1-3 dziennie po łyżce. Uwaga! Zbyt duże ilości odwaru mogą powodować podrażnienie żołądka i wymioty.
Odwar do użytku zewnętrznego: 2 łyżki korzeni zalewamy szklanką wrzącej wody, gotujemy 5 minut. Po odcedzeniu używamy do okładów.
W kuchni: mydlnicy lekarskiej używa się do wyrobu chałwy.