Miłorząb – jak wykorzystać go dla zdrowia?

2016-08-05 13:42

Miłorząb to potężne drzewo, które dobrze znosi promieniowanie, radzi sobie z wieloma drobnoustrojami i jest odporne na skażenia przemysłowe. Dzięki tym właściwościom miłorząb jest cenionym surowcem w farmacji. Zobacz, na co pomaga ginkgo biloba.

Miłorząb – jak go wykorzystać dla zdrowia
Autor: pixabay.com Ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński ma liście o charakterystycznym kształcie.

Spis treści

  1. Miłorząb - właściwości
  2. Miłorząb - zapobieganie udarom mózgu
  3. Ekstrakt z miłorzębu

Miłorząb - właściwości

Korzystne oddziaływanie na pamięć, pracę mózgu i procesy myślowe to jedne z najbardziej znanych właściwości miłorzębu. Sprawniejsze funkcjonowanie mózgu jest zasługą m.in. laktonów terpenowych, znajdujących się w wyciągu z liści, które zmniejszają lepkość krwi. Dzięki temu poprawia się krążenie w naczyniach mózgowych, komórki są lepiej dotlenione i odżywione. W efekcie neurony skuteczniej przekazują impulsy nerwowe, poprawiają się procesy myślenia, zapamiętywania, zdolność koncentracji. Ekstrakty z miłorzębu mogą więc ułatwić przyswajanie wiedzy. Coraz częściej lekarze zalecają je także osobom z chorobą Alzheimera. Jest bowiem wiele badań potwierdzających, że wyciąg z miłorzębu zapobiega tworzeniu się złogów beta-amyloidu, który uszkadza komórki nerwowe u osób cierpiących na tę chorobę i może ją spowolnić. Wykazują też działanie ochronne na układ nerwowy, spowalniając starzenie się tkanki nerwowej, co objawia się poprawą pamięci.

Miłorząb - zapobieganie udarom mózgu

Preparaty z miłorzębem zmniejszają też napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, zwiększając ich przepustowość, i hamują agregację płytek krwi – w rezultacie zapobiegają udarom mózgu. Ponadto mają bardzo silne właściwości przeciwutleniające - neutralizują wolne rodniki, które uszkadzają komórki i tkanki organizmu i hamują syntezę tlenku azotu, który w nadmiarze jest wydzielany w stanach zapalnych, co również przyczynia się do uszkodzenia komórek i tkanek. Poprawiają również ich odżywienie, bo wyciąg z miłorzębu usprawnia krążenie krwi. Wszystko to powoduje, że procesy starzenia organizmu przebiegają wolniej.

Ekstrakt z miłorzębu

Ekstrakt z miłorzębu pomaga w zaburzeniach erekcji – w dodatku ma przewagę nad preparatami typu viagra, które działają tylko doraźnie. Erekcja jest bowiem reakcją jednocześnie psychologiczną, nerwową i naczyniową. U mężczyzn pobudzenie seksualne, odbierane przez mózg, powoduje uwolnienie tlenku azotu do komórek penisa – jego mięśnie gładkie rozluźniają się, napływa krew i następuje erekcja. Regularne stosowanie wyciągu z miłorzębu zwiększa dostępność tlenku azotu i pozwala rozluźnić naczynia mięśni gładkich, co zwiększa szansę na spontaniczne zbliżenie z partnerką. Terapia z wykorzystaniem preparatów zawierających ekstrakt z miłorzębu jest szczególnie efektywna w przypadku zaburzeń erekcji wynikających ze stosowania antydepresantów.