Mięta pieprzowa - herbatka o zdrowotnych właściwosciach
Mięta to roślina dorastająca do wysokości 100 centymetrów o ciemnozielonych, podłużnie jajowatych liściach i ostro ząbkowanych brzegach. Jest popularnym dodatkiem do farszów, mięsa mielonego, serów i sałatek. Służy również do aromatyzowania napojów i ciast. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać ją dla zdrowia.
Spis treści
Mięta - właściwości
Mięta pobudza wytwarzanie soków trawiennych i żółci, usuwa wzdęcia brzucha, niszczy bakterie w przewodzie pokarmowym i drogach żółciowych, działa rozkurczowo, przeciwbólowo i uspokajająco. Olejek miętowy dezynfekuje, łagodzi bóle stawowe i nerwobóle.
Mięta - zbiory
Liście mięty i ulistnione szczyty pędów zbieramy w czerwcu, gdy pojawią się pąki kwiatowe, ale zanim roślina zakwitnie. Po wysuszeniu (w przewiewnych i ocienionych miejscach) przechowujemy miętę szczelnie zamkniętą, inaczej straci olejek miętowy (mentol).
Mięta - zastosowanie
Napar: 1 łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 10 -15 minut. Pijemy 3 razy dziennie lub używamy do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia gardła i anginy.
Nalewka: 100 g suszonych liści zalewamy 0,5 litra spirytusu. Po tygodniu zlewamy, pijemy po 10 - 20 kropli na kieliszek wody.
W kuchni: miętę podajemy w postaci napojów gaszących pragnienie, dodatku do sosów (słynny angielski sos miętowy), ryb, baraniny, koktajli, sałatek i twarożków. Grecy dodają ją również do sosu tza-tziki.