Miechunka pomidorowa: co to za owoc? jak można go wykorzystać w kuchni?

2017-09-06 10:10

Miechunka pomidorowa (Physalis philadelphica Lam.) zwana jest także miechunką lepką lub miechunką skórzastą. Czasem występuje w handlu pod nazwą Tomatillo.   Miechunka pomidorowa razem z pomidorem właściwym, papryką i bakłażanem, należy do rodziny psiankowatych. Owoce miechunki pomidorowej w smaku przypominają pomidory właśnie. Dowiedzcie się więcej o miechunce pomidorowej uprawianej także w Polsce.  

Miechunka pomidorowa: co to za owoc? jak można go wykorzystać w kuchni?
Autor: thinkstockphotos.com Miechunka pomidorowa, czyli meksykańskie tomatillo, jest głównym składnikiem sosu Salsa Verde. 

Spis treści

  1. Historia miechunki pomidorowej
  2. Właściwości miechunki pomidorowej
  3. Wartość odżywcza miechunki lepkiej
  4. Wartość kulinarna miechunki skórzastej

Historia miechunki pomidorowej

Miechunka pomidorowa uprawiana jest w Meksyku i Peru, ponieważ w tych rejonach rośnie w stanie dzikim. Miechunkę skórzastą uprawiali w IX w. n.e. Aztekowie i Majowie. W Europie nie cieszy się popularnością, ze względu na zielony kolor owoców. W Polsce od kilku lat uprawia się krajową odmianę miechunki pomidorowej o nazwie Amarylla.

Właściwości miechunki pomidorowej

Ta silnie rozgałęziona roślina o nagich pędach wydaje żółte kwiaty, podobne do kwiatów ziemniaka. Jej owoce żółte lub fioletowe rosną w skórzastym kielichu, początkowo zielonej, a potem przezroczystej osłonie. Owoce są niewielkie, ważą od 50 do 75 g. Te soczyste, dukomorowe jagody, mają dużo drobnych nasionek. Owoce miechunki pomidorowej są jadalne. Miechunka pomidorowa w Ameryce Środkowej cieszy się większą popularnością niż pomidor.

Wartość odżywcza miechunki lepkiej

Miechunka pomidorowa zawiera sporo witaminy C: 7,1 mg w 100 g owoców miechunki. Bogata jest także w kwasy organiczne i cukry. Zawiera sporo wapnia, manezu, fosforu, żelaza, potasu, miedzi, prowitaminy D3 oraz witamin z grupy B.

Miechunka skórzasta jest niskokalorycznym owocem, ponieważ w 90% składa się z wody.

Miechunka lepka jest dobrym źródłem kwercetyny, flawonoidu stosowanego w leczeniu alergii. Kwercetyna wykazuje właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne, hamuje uwalnianie histaminy.

Miechunka pomidorowa zawiera dużo pektyn, rozpuszczalnego w wodzie błonnika. Pektyny, dzięki właściwościom rozpulchniającym, regulują pracę jelit.

Wartość kulinarna miechunki skórzastej

Owoce miechunki pomidorowej je się na surowo. Ma bardzo soczysty i jędrny miąższ. Inny od galaretowatego pomidora. Smak miąższu miechunki pomidorowej jest słodko-kwaśny, specyficzny. Dodaje się miechunkę skórzastą do sałatek, przetworów, ciepłych dań kuchni krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Przede wszystkim miechunka pomidorowa stanowi główny składnik słynnej meksykańskiej Salsa Verde (zielonego sosu) podawanego nieomal do wszystkiego.