Melon BARATTIERE: co to za odmiana melona, jak ją wykorzystać kulinarnie
Melon baratierre to kulisty melon o zielonej skórce wyhodowany we włoskim regionie Bari. Soczysty, aromatyczny melon o orzeźwiającym miąższu jest przede wszystkim składnikiem sałatek. Przeczytaj, jaką ma wartość odżywczą i sprawdź, jak możesz go wykorzystać w kuchni. Zapraszam!
Spis treści
Melon to bliski kuzyn arbuza. Jednak w odróżnieniu od arbuza, melon ma bardziej ścisły miąższ o gładkiej teksturze oraz barwę od zielonej, przez białą, po żółtą, czy wręcz pomarańczową.
Pochodzenie
Barattiere to kulista, zielona odmiana melona wyhodowanego przez ogrodników z południa prowincji Bari, w szczególności z terytoriów Monopoli, Polignano a Mare i Alberobello, a także z północnej części prowincji Brindisi, w szczególności z terytorium miasta Fasano.
Nazwa barattiere pochodzi od słowa „barattare”, co po włosku oznacza „handel”.
Barattiere to ogólna nazwa handlowa na melony przeznaczone do spożycia, gdy nie są dojrzałe i wciąż zielone. Zbierane są, nim zostanie w pełni wykształcone gniazdo nasienne.
Uprawa
Barattiere są uprawiane w słonecznych i ciepłych miejscach i potrzebują dużo wody. Uprawa odbywa się z bezpośredniego siewu i zwykle późnym latem lub wczesną jesienią.
Zbiór odbywa się, gdy owoc jest jędrny, rześki i wciąż zielony. Każda roślina może wyprodukować wiele owoców, zazwyczaj od 2 do 10.
Własności owocu barattiere
Melon barattiere ma okrągły kształt z gładką lub delikatnie bruzdkowaną, jasno-zieloną skórką, która z wiekiem żółknie. Wewnątrz ma intensywnie zielony kolor, który z czasem zmienia się w jaśniejszy.
Wartość odżywcza
Zielony owoc barattiere może mieć masę od 200 gramów do 1 kilograma. Ma wysoką zawartość potasu i niski poziom cukru i sodu. Jest niskokaloryczny. Idealny owoc na upały.
Zastosowanie kulinarne
Jest to owoc do jedzenia na surowo, świeży i niedojrzały. Traktowany w kuchni włoskiej jak warzywo, podobnie jak ogórek u w kuchni polskiej. Pasuje do sałatek i makaronu doprawionego lekkimi sosami. Często podawany w formie chłodnika.
Obecnie jest coraz częściej sprowadzany do Polski. Wykorzystaj go i daj znać, czy Ci smakował!