Mastiha, masticha, mastyks - żywica w roli przyprawy. Do jakich dań?
Mastiha lub masticha, zwana też mastyksem to rodzaj żywicy wykorzystywany do aromatyzowania i doprawiania wielu greckich potraw. Jakich?
Masticha to żywica pozyskiwana od starożytności na greckiej wyspie Chios. Cały surowiec wykorzystywany przez przemysł spożywczy i gospodynie domowe pochodzi z bardzo ograniczonego obszaru. Choć żywicodajne drzewa rosną w wielu miejscach Grecji i poza nią, to dobrej jakości jadalna żywica od wielu stuleci pozyskiwana jest tylko na jednej wyspie na świecie. Z wytwarzania żywicy masticha od wieków żyje około dwudziestu greckich wiosek.
Żywica masticha. Do jakich dań kuchni greckiej?
W greckiej kuchni żywica masticha jest wysoko cenioną przyprawą. Mastika albo Masticha to też nazwa popularnego napoju alkoholowego aromatyzowanego tą żywicą i podawanego do potraw z ryb, zakąsek (meze) albo w towarzystwie palonych migdałów. Dawniej taki napój przygotowywano samodzielnie, obecnie można go kupić niemal w każdym sklepie spożywczym.
Żywicą masticha doprawiana jest też grecka guma do żucia, cukierki i desery. W domowych warunkach sproszkowanej żywicy używa się jako dodatku do konfitur i dżemów – w taki sposób można mastichę wykorzystać także w polskiej kuchni, dosypując szczyptę do usmażonych powideł śliwkowych, konfitury brzoskwiniowej czy przecieru z aronii.
Szczyptę jadalnej żywicy masticha można dodać także do domowych lodów śmietankowych, nalewek i likierów. Warto jednak najpierw spróbować aromatyzowanego żywicą greckiego dania – specyficzny smak ma wielu zwolenników, ale dla polskiego podniebienia jest dość obcy.