Mastiha, masticha, mastyks - żywica w roli przyprawy. Do jakich dań?

2016-09-19 17:42

Mastiha lub masticha, zwana też mastyksem to rodzaj żywicy wykorzystywany do aromatyzowania i doprawiania wielu greckich potraw. Jakich?

do-jakich-potraw-dodaje-sie-zywice.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Mastiha (masticha, mastyks) to żywica pozyskiwana od starożytności na greckiej wyspie Chios.

Masticha to żywica pozyskiwana od starożytności na greckiej wyspie Chios. Cały surowiec wykorzystywany przez przemysł spożywczy i gospodynie domowe pochodzi z bardzo ograniczonego obszaru. Choć żywicodajne drzewa rosną w wielu miejscach Grecji i poza nią, to dobrej jakości jadalna żywica od wielu stuleci pozyskiwana jest tylko na jednej wyspie na świecie. Z wytwarzania żywicy masticha od wieków żyje około dwudziestu greckich wiosek.

Żywica masticha. Do jakich dań kuchni greckiej?

W greckiej kuchni żywica masticha jest wysoko cenioną przyprawą. Mastika albo Masticha to też nazwa popularnego napoju alkoholowego aromatyzowanego tą żywicą i podawanego do potraw z ryb, zakąsek (meze) albo w towarzystwie palonych migdałów. Dawniej taki napój przygotowywano samodzielnie, obecnie można go kupić niemal w każdym sklepie spożywczym.

Żywicą masticha doprawiana jest  też grecka guma do żucia, cukierki i desery. W domowych warunkach sproszkowanej żywicy używa się jako dodatku do konfitur i dżemów – w taki sposób można mastichę wykorzystać także w polskiej kuchni, dosypując szczyptę do usmażonych powideł śliwkowych, konfitury brzoskwiniowej czy przecieru z aronii.

Szczyptę jadalnej żywicy masticha można dodać także do domowych lodów śmietankowych, nalewek i likierów. Warto jednak najpierw spróbować aromatyzowanego żywicą greckiego dania – specyficzny smak ma wielu zwolenników, ale dla polskiego podniebienia jest dość obcy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE