Makaron z pszenicy durum - jakie ma zalety?
Dietetycy zalecają, by jeść mniej białka i nasyconych tłuszczów zwierzęcych, a więcej węglowodanów i błonnika. Idealnym produktem, który spełnia te zalecenia, jest makaron. Dlatego jest podstawowym elementem piramidy żywienia i powinniśmy go jadać codziennie. Najlepiej makaron z pszenicy durum! Sprawdź, jakie ma właściwości.
Spis treści
Na półkach sklepowych najczęściej znaleźć można makarony pszenne. Zrobione są z mąki pszenicy zwyczajnej. Często występują pod nazwą makaronów jajecznych. W zależności od liczby dodanych jajek mogą być 2-, 4-, a nawet 8-jajeczne. Liczba jaj oznacza, ile dodano ich do kilograma mąki (często nie są to świeże jajka, tylko proszek jajeczny).
Odmiany pszenicy durum
Gdy kupujemy makaron, który jest zrobiony z miękkiej odmiany pszenicy durum, powinniśmy wiedzieć, że odmiana ta ma białka niższej jakości niż odmiana twarda. Taki makaron ma jasny kolor. W trakcie gotowania łatwo się skleja, szybko się też rozgotowuje. Natomiast najzdrowsze i najbardziej cenione zarówno przez dietetyków, jak i smakoszy są makarony z semoliny, czyli twardej odmiany pszenicy durum.
Makaron z semoliny
Z semoliny wyrabia się najwyższej jakości makarony włoskie. Zawiera ona więcej glutenu (białka roślinnego) niż pszenica miękka, więcej potasu, fosforu, żelaza, miedzi, manganu, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B. W swym składzie ma też luteinę, która chroni przed działaniem wolnych rodników i wzmacnia wzrok. Chłonie mniejszą ilość wody niż zwyczajna mąka pszenna. Dzięki temu otrzymany z niej makaron jest twardszy, trudniej się rozgotowuje. Ma intensywny jasnobursztynowy kolor. Zwarta faktura makaronu daje większą przyczepność dla sosów.