Makaron z pszenicy durum - jakie ma zalety?

2016-08-04 10:57

Dietetycy zalecają, by jeść mniej białka i nasyconych tłuszczów zwierzęcych, a więcej węglowodanów i błonnika. Idealnym produktem, który spełnia te zalecenia, jest makaron. Dlatego jest podstawowym elementem piramidy żywienia i powinniśmy go jadać codziennie. Najlepiej makaron z pszenicy durum! Sprawdź, jakie ma właściwości.

makaron-z-pszenicy-durum-jakie-ma-zalety.jpg
Autor: Lubella Ze względu na zalety pszenicy durum powinniśmy często jadać makaron z niej zrobiony

Spis treści

  1. Odmiany pszenicy durum
  2. Makaron z semoliny

Na półkach sklepowych najczęściej znaleźć można makarony pszenne. Zrobione są z mąki pszenicy zwyczajnej. Często występują pod nazwą makaronów jajecznych. W zależności od liczby dodanych jajek mogą być 2-, 4-, a nawet 8-jajeczne. Liczba jaj oznacza, ile dodano ich do kilograma mąki (często nie są to świeże jajka, tylko proszek jajeczny).

Odmiany pszenicy durum

Gdy kupujemy makaron, który jest zrobiony z miękkiej odmiany pszenicy durum, powinniśmy wiedzieć, że odmiana ta ma białka niższej jakości niż odmiana twarda. Taki makaron ma jasny kolor. W trakcie gotowania łatwo się skleja, szybko się też rozgotowuje. Natomiast najzdrowsze i najbardziej cenione zarówno przez dietetyków, jak i smakoszy są makarony z semoliny, czyli twardej odmiany pszenicy durum.

Makaron z semoliny

Z semoliny wyrabia się najwyższej jakości makarony włoskie. Zawiera ona więcej glutenu (białka roślinnego) niż pszenica miękka, więcej potasu, fosforu, żelaza, miedzi, manganu, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B. W swym składzie ma też luteinę, która chroni przed działaniem wolnych rodników i wzmacnia wzrok. Chłonie mniejszą ilość wody niż zwyczajna mąka pszenna. Dzięki temu otrzymany z niej makaron jest twardszy, trudniej się rozgotowuje. Ma intensywny jasnobursztynowy kolor. Zwarta faktura makaronu daje większą przyczepność dla sosów.

Makaron! Co warto o nim widzieć? Jak dobrać makaron do potrawy? Jak obliczyć porcję makaronu?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE