Majonez grzybowy - fantastyczny dodatek do sałatek i kanapek
Majonez grzybowy to hit na moim zimowym stole. Jego przygotowanie zajmuje chwilę lub dwie (jeśli bazą ma być domowy majonez), a efekt jest niesamowicie pyszny.
Majonez grzybowy przygotujesz dosłownie w 5 minut - jeśli jego bazą jest gotowy majonez ze sklepu. Jednak warto w takiej sytuacji wybrać majonez o delikatnym zrównoważonym smaku, mniej ostry niż Kielecki czy Grudziądzki. Dzięki temu smak i aromat grzybowego dodatku będzie bardziej wyrazisty, a majonez grzybowy smaczniejszy.
Do przygotowania majonezu grzybowego wybierz też grzyby o zdecydowanym aromacie - suszone prawdziwki lub podgrzybki, sprawdzą się też suszone kanie - kto miał z nimi do czynienia, wie, że po wysuszeniu bardzo pięknie pachną, mają też zdecydowany, skoncentrowany smak. Warto też pamiętać, że suszone grzyby to skarbnica składników mineralnych - o wiele lepsza niż grzyby świeże.
Jak zrobić majonez grzybowy?
Na pół szklanki majonezu potrzebujemy 20-25 g zmielonych na puder suszonych grzybów. Do zmielenia grzybów można użyć blendera lub młynka do kawy. By majonez miał tez walory dekoracyjne, 5 g grzybów można roztłuc w moździerzu, by miały nieco większe kawałki.
Tak przygotowane grzyby należy wymieszać z majonezem, dodać do smaku łyżeczkę sosu sojowego i świeżo zmielony pieprz, który jest idealną przyprawą do grzybowych dań.
Tak przygotowany majonez grzybowy można przechowywać w lodówce do 10 dni.
Do czego pasuje majonez grzybowy?
Majonez grzybowy to oczywiście idealny dodatek do jajek na twardo, ale też do mięs pieczonych, pasztetów, kanapek. Świetnie komponuje się też z tatarem i na przykład z galaretką z kurczaka, która zazwyczaj ma delikatny smak. Również wędliny drobiowe zyskają na smaku, gdy dodamy do nich majonez grzybowy.
Osoby ceniące smak domowego majonezu mogą przygotować go samodzielnie, jako bazę do majonezu grzybowego. Poniżej znajdziecie wideo, z którego dowiecie się jak własnoręcznie go zrobić.
Zobaczcie też galerię z innymi przepisami na sosy