Magnez - dlaczego jest najważniejszym z mikroelementów?
Dlaczego magnez jest uznawany za najważniejszy z mikroelementów? Taką opinię zawdzięcza temu, że wspomaga około 300 reakcji enzymatycznych zachodzących w organizmie, a oprócz tego działa zapobiegawczo i leczniczo w wielu schorzeniach przewlekłych. Sprawdź, które składniki codziennej diety są bogate w Magnez.
Spis treści
Magnez - właściwości
Za najważniejsze właściwości magnezu uznaje się to, że chroni on przed chorobami i niemiarową pracą serca, obniża podwyższone ciśnienie krwi, łagodzi objawy przewlekłego zmęczenia i fibromialgii, łagodzi napady astmy oskrzelowej, łagodzi objawy zespołu przedmiesiączkowego oraz chroni przed powikłaniami w przebiegu cukrzycy. W organizmie człowieka znajduje się przeciętnie 30 g magnezu. Ta niewielka ilość pierwiastka ma jednak ogromne znaczenie dla sprawności organizmu. Wiele osób cierpi z powodu niedostatecznego stężenia magnezu w organizmie. Przyczyna takiego stanu jest zazwyczaj jedzenie wysoko przetworzonej żywności. Poza tym magnez ucieka z organizmu, gdy jesteśmy w stresie i przy nadmiernym wysiłku fizycznym. Utracie magnezu sprzyjają także niektóre choroby przewlekłe i zapalne.
Magnez - sposób działania
Magnez jest jednym z najbardziej wszechstronnych pierwiastków. Bierze udział w wytwarzaniu energii, pracy nerwów, odprężaniu się mięśni oraz w budowie kości i zębów. Wspólnie z wapniem i potasem magnez reguluje prace (rytm) serca i krzepliwość krwi. Ważną cechą jest i to, że wspomaga wytwarzanie i zużywanie insuliny. W wielu badaniach dowiedziono, że magnez zapobiega chorobom serca i ma lecznicze działanie w odniesieniu do układu krążenia. Przyczynkiem do takiego wniosku było przebadanie osób, które mieszkają na terenach, gdzie występuje twarda woda, czyli woda bogata w magnez. Okazało się, że w porównaniu z innymi populacjami ludzie ci znacznie rzadziej chorują na serce w tym na zawał serca. Picie twardej wody, tak twierdza uczeni, o blisko 20 proc. zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Dzieje się tak dlatego, że magnez obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała powstawaniu skrzepów, rozszerza tętnice, reguluje arytmie. Okazuje się także, że przyspiesza powrót do zdrowia po już przebytym zawale. Uważa się także, że odpowiednio wysokie stężenie magnezu zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2. Obserwując przez 6 lat 1200 osób Amerykanie dowiedli, że przy niedoborze magnezu ryzyko wystąpienia cukrzycy jest aż o 94 proc. wyższe niż u osób, które mają prawidłowe stężenie pierwiastka we krwi. Magnez pomaga likwidować napięcie mięśni i dlatego jest pomocny przy leczeniu kontuzji, przewlekłego zmęczenia. Jest potrzebny młodym kobietom, bo łagodzi objawy zespołu napięcia miesiączkowego. U kobiet w okresie menopauzy zwiększa spoistość kości, co ma ogromne znaczenie w walce z osteoporozą. Magnez jest też sprzymierzeńcem chorych na astmę, ponieważ rozszerza drogi oddechowe.
Magnez - nadmiar i niedobór
Dzienne zapotrzebowanie na magnez to 300 mg dla mężczyzn i 270 mg dla kobiet. U niektórych osób nawet niewielkie niedobory magnezu mogą być przyczyną schorzeń układu krążenia i cukrzycy. Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu, ale znaczne niedobory pierwiastka zawsze prowadza do arytmii, nieuzasadnionego zmęczenia, rozdrażnienia, bolesnych kurczów nóg, nerwowości, a nawet do problemów z psychiką. Nadmiar magnezu też nie jest dobry, ponieważ może wywołać biegunkę i nudności. Przy znacznym przedawkowaniu występuje osłabienie mięśni, śpiączka, dezorientacja psychiczna i zaburzenia oddychania. Dochodzi także do niebezpiecznego obniżenia ciśnienia krwi, co może być przyczyna zawrotów głowy, a w ich następstwie upadków. Na szczęście przedawkowanie magnezu zdarza się bardzo rzadko, ponieważ im większa dawka pierwiastka, tym słabiej organizm go przyswaja.
Magnez - dawkowanie
Magnez najlepiej się wchłania, gdy zażywamy go podczas posiłku. Jeśli zdarzy się, że przyjmowany magnez wywołuje biegunkę, należy go zamienić na glukoniam magnezu, który jest łagodniejszy dla przewodu pokarmowego. Aby zapobiegać chorobom serca należy przyjmować 300 mg dziennie. Przy astmie i niewydolności serca stosuje się 2 razy dziennie po 300 mg. W przewlekłym zmęczeniu po 150 mg, najlepiej dwa razy dziennie. Przy cukrzycy i nadciśnieniu tętniczym zaleca się 500 mg dziennie. Naturalnym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, orzechy, warzywa strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste oraz skorupiaki. Duża porcja dzikiego ryżu zaspokaja 1/3 dziennej dawki magnezu przewidzianej dla dorosłej osoby. Magnez powinien być przyjmowany razem z wapniem, ponieważ brak równowagi między pierwiastkami osłabia ich działanie.