Macierzanka piaskowa - jak można wykorzystać ją dla zdrowia?

2016-08-17 14:03

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) to niewielka krzewinka o łodygach pełzających lub wznoszących się ku górze. Jej szarozielona z odcieniem czerwonawym łodyga pokryta jest gęsto drobnymi liśćmi i intensywnie pachnącymi różowo-fioletowymi kwiatami. Kwitnie od czerwca do września. Sprawdź, jak wykorzystać ją dla zdrowia.

Macierzanka piaskowa: jakie ma właściwości lecznicze?
Autor: thinkstockphotos.com Macierzanka piaskowa łagodzi dolegliwości górnych dróg oddechowych.

Spis treści

  1. Macierzanka - właściwości
  2. Macierzanka - zbiory
  3. Macierzanka - zastosowanie

Macierzanka - właściwości

Macierzanka piaskowa pomaga w leczeniu objawów zaburzeń układu trawienia: wzdęć, gazów, odbijania się. Działa wykrztuśnie, łagodzi objawy kataru i kaszlu. Zapobiega namnażaniu się bakterii w drogach oddechowych. Może być stosowane przy bólach głowy, migrenie i bolesnym miesiączkowaniu. Ma również właściwości odkażające i łagodzące stany zapalne. Macierzankę można łączyć z rumiankiem, szałwią, nagietkiem, babką i lipą.

Macierzanka - zbiory

Górne części pędów zbieramy na początku kwitnienia. Suszymy wieszając (w ciemnym, przewiewnym miejscu lub w suszarniach) w temperaturze nie wyższej niż 35 st. C. Przechowujemy w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Macierzanka - zastosowanie

Napar: łyżkę macierzanki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 10 - 15 minut. Po przecedzeniu pijemy 3 razy dziennie przed jedzeniem jako środek wykrztuśny, a po jedzeniu dla lepszego trawienia. Zewnętrznie naparu używamy do płukania gardła, irygacji, przemywania przy stanach zapalnych skóry i oparzeniach.

Kompresy: zaparzamy 5 łyżek ziół na szklankę wrzącej wody, po 10 minutach zawijamy w płótno i przykładamy na chore miejsce.

W kuchni: świeżych lub suszonych liści można używać jako przyprawy do wołowiny, wątróbki, wieprzowiny, farszy mięsnych i pasztetów.