Macierzanka – jak ją wykorzystać dla zdrowia?
Macierzanka, zwana również tymiankiem, jest nie tylko wspaniałą przyprawą do mięs. Na uwagę zasługują również jej liczne właściwości zdrowotne. Sprawdź, jak wykorzystać ją dla zdrowia.
Spis treści
Wyciąg z macierzanki
Wyciąg z macierzanki jest dobrym lekiem wykrztuśnym – wzmaga produkcję śluzu i pobudza ruchy rzęsek nabłonka dróg oddechowych, dlatego jest zbawienny przy suchym, męczącym kaszlu. Macierzanka jest szczególnie cennym zielem dla palaczy i chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli, bo bardzo skutecznie pomaga oczyścić drogi oddechowe i działa na nie odkażająco.
Napar z macierzanki
Silne właściwości bakteriobójcze, ściągające i przeciwzapalne naparu z macierzanki, czynią z niego bardzo skuteczny środek polecany do okładów na zranienia skóry, wrzody i oparzenia. Jest też bardzo pomocny do przemywania skóry trądzikowej i miejsc po ukąszeniach przez owady. Naparem warto również spłukiwać głowę po umyciu włosów – działa odkażająco przy łojotoku i grzybicy skóry głowy.
Napar z macierzanki działa działa też wzmacniająco, stymuluje układ nerwowy, pobudza pracę serca, dlatego kąpiele z dodatkiem naparu są polecane dla osób przemęczonych, osłabionych po chorobie, wyczerpanych nerwowo.
Napar z macierzanki - lekarstwo na ból brzucha
Picie naparu jest doskonałym lekiem na bóle brzucha, nieżyt żołądka spowodowany niedokwaśnością, wzdęcia. Dzięki wysokiej zawartości olejku eterycznego i garbników macierzanka pobudza wydzielanie soków trawiennych, korzystnie wpływa na pracę wątroby. Zapobiega zbyt szybkiemu rozwojowi bakterii i nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym, działa wiatropędnie. Ma też silne właściwości spazmolityczne i przeciwzapalne, które są pomocne przy bolesnych miesiączkach, bólach głowy, a nawet migrenie.
Działanie odkażające, bakteriobójcze i ściągające tymianku czyni z niego bardzo skuteczny środek zalecany do płukania ust i gardła w razie infekcji wyściełających je błon śluzowych. Napar z macierzanki dobrze sprawdza się także do nasiadówek i przemywania okolic intymnych w razie świądu i upławów.