Lodówka - jak prawidłowo korzystać z lodówki, aby działała dłużej?
Nowoczesne lodówki wymagają o wiele mniej pracy niż ich starsze modele. Pomimo to, warto jest zachowywać pewne praktyki, które przedłużają żywotność urządzeń AGD. Sprawdź co zrobić, aby rzadziej czyścić i wymieniać lodówki. Polecamy także: Jak przygotować się na awarię prądu?
Spis treści
- Transport lodówki
- Kiedy należy wyłączać lodówkę z prądu?
- Dlaczego do lodówki nie należy wkładać ciepłych potraw?
Transport lodówki
Aby lodówka mogła prawidłowo funkcjonować niezbędny jest olej sprężarkowy. Niestety, w przypadku nieprawidłowego transportu może on wyciec, powodując uszkodzenie systemu. Aby temu zapobiec, należy upewnić się, że w żadnym momencie (nawet wnoszenia po schodach), nie była ona przechylona o więcej niż 40 stopni. Inną dobrą praktyką, o której mało kto pamięta, jest uruchamianie lodówki dopiero po 4-6 godzinach od jej dostarczenia.
Kiedy należy wyłączać lodówkę z prądu?
Wtyczkę z gniazda należy wyjmować podczas rozmrażania lodówki oraz na czas jej czyszczenia. Nie należy zapominać, że chociaż nowoczesne lodówki nie wymagają rozmrażania, to trzeba je regularnie myć, aby pozbyć się kurzu, który gromadzi się głównie na tylnej ścianie.
Dlaczego do lodówki nie należy wkładać ciepłych potraw?
Ciepłe potrawy powodują, że w lodówce podnosi się temperatura, przez co termostat, który ma zapobiegać wahaniom temperatury zaczyna intensywniej pracować i pobiera więcej prądu. Ponad to, wahania temperatury sprawiają, że na tylnej ściance odkłada się lód, co sprawia, że lodówkę trzeba częściej rozmrażać.