Lawenda - jak ją wykorzystać dla zdrowia?

2016-08-05 15:11

Kwiaty lawendy nie tylko pięknie pachną, co ceni przemysł perfumeryjny, ale zawierają również substancje o szerokim spektrum działania na organizm. Sprawdź, jakie są właściwości zdrowotne lawendy.

Lawenda – jak ją wykorzystać dla zdrowia
Autor: pixabay.com Lawenda - poznaj jej właściwości zdrowotne.

Spis treści

  1. Lawenda - wpływa kojąco na układ nerwowy
  2. Lawenda - właściwości antyseptyczne
  3. Lawenda - wpływ na układ trawienny
  4. Napar z lawendy
  5. Lawenda - zwalczanie infekcji

Lawenda - wpływa kojąco na układ nerwowy

Związki aromatyczne, zawarte w olejku lawendowym, wpływają kojąco na układ nerwowy. To oznacza, że zapach tego olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego oraz ułatwia zasypianie. Natomiast w przypadku zmęczenia i znużenia, zapach lawendy pobudza aktywność umysłową.

Lawenda - właściwości antyseptyczne

Ze względu na silne właściwości antyseptyczne, a także w dużym stopniu przeciwgrzybicze, olejek lawendowy stosowany jest w leczeniu trądziku. Ułatwia też gojenie się ran i przyśpiesza regenerację naskórka.

Lawenda - wpływ na układ trawienny

Lawenda jest też pomocna przy różnych kłopotach z układem trawiennym – pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawia apetyt, przyśpiesza trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia, przyśpiesza ruchy perystaltyczne jelit. Tym samym pomaga w leczeniu zaparć i dolegliwości powodowanych niestrawnością.

Napar z lawendy

Napar z lawendy działa rozluźniająco na mięśnie, może więc złagodzić np. bóle miesiączkowe i brzucha, spowodowane nagromadzeniem się gazów. Natomiast zapach tej rośliny jest skutecznym środkiem zwalczającym fizyczne objawy wywołane stresem, np. napięciowe bóle głowy czy migrenę. Masaże z użyciem olejku lawendowego doskonale złagodzą zaś napięciowe bóle mięśni, a także reumatyczne bóle stawów.

Lawenda - zwalczanie infekcji

Właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze olejku lawendowego czynią go bardzo pomocnym w zwalczaniu różnych infekcji, np. zapalenia gardła, zatok, oskrzeli czy migdałków. Natomiast napar jest bardzo pomocny w walce z infekcją pęcherza, ponieważ dodatkowo działa jeszcze moczopędnie.