Lawenda - jak ją wykorzystać dla zdrowia?

2016-08-05 15:11

Kwiaty lawendy nie tylko pięknie pachną, co ceni przemysł perfumeryjny, ale zawierają również substancje o szerokim spektrum działania na organizm. Sprawdź, jakie są właściwości zdrowotne lawendy.

Lawenda – jak ją wykorzystać dla zdrowia
Autor: pixabay.com Lawenda - poznaj jej właściwości zdrowotne.

Spis treści

  1. Lawenda - wpływa kojąco na układ nerwowy
  2. Lawenda - właściwości antyseptyczne
  3. Lawenda - wpływ na układ trawienny
  4. Napar z lawendy
  5. Lawenda - zwalczanie infekcji

Lawenda - wpływa kojąco na układ nerwowy

Związki aromatyczne, zawarte w olejku lawendowym, wpływają kojąco na układ nerwowy. To oznacza, że zapach tego olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego oraz ułatwia zasypianie. Natomiast w przypadku zmęczenia i znużenia, zapach lawendy pobudza aktywność umysłową.

Lawenda - właściwości antyseptyczne

Ze względu na silne właściwości antyseptyczne, a także w dużym stopniu przeciwgrzybicze, olejek lawendowy stosowany jest w leczeniu trądziku. Ułatwia też gojenie się ran i przyśpiesza regenerację naskórka.

Lawenda - wpływ na układ trawienny

Lawenda jest też pomocna przy różnych kłopotach z układem trawiennym – pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawia apetyt, przyśpiesza trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia, przyśpiesza ruchy perystaltyczne jelit. Tym samym pomaga w leczeniu zaparć i dolegliwości powodowanych niestrawnością.

Napar z lawendy

Napar z lawendy działa rozluźniająco na mięśnie, może więc złagodzić np. bóle miesiączkowe i brzucha, spowodowane nagromadzeniem się gazów. Natomiast zapach tej rośliny jest skutecznym środkiem zwalczającym fizyczne objawy wywołane stresem, np. napięciowe bóle głowy czy migrenę. Masaże z użyciem olejku lawendowego doskonale złagodzą zaś napięciowe bóle mięśni, a także reumatyczne bóle stawów.

Lawenda - zwalczanie infekcji

Właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze olejku lawendowego czynią go bardzo pomocnym w zwalczaniu różnych infekcji, np. zapalenia gardła, zatok, oskrzeli czy migdałków. Natomiast napar jest bardzo pomocny w walce z infekcją pęcherza, ponieważ dodatkowo działa jeszcze moczopędnie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE