Laktoza - czym jest?

2016-08-11 14:02

Laktoza to cukier mleczny, który jest doskonale przyswajany przez większość niemowląt. Z wiekiem organizm ludzki toleruje go coraz gorzej, w związku z czym w sklepach można znaleźć mleko pozbawione tego cukru. Sprawdź, do czego potrzebna jest laktoza.

Laktoza - co to jest?
Autor: pixabay.com Laktoza (cukier mleczny) jest mniej słodka niż powszechnie znana glukoza czy sacharoza.

Spis treści

  1. Laktoza - czym jest
  2. Laktoza - zapotrzebowanie organizmu

Laktoza - czym jest

Laktoza to najprościej rzecz ujmując - cukier mleczny (łac. lac – mleko). Jest mniej słodka niż popularna sacharoza i glukoza. Występuje w mleku ludzkim oraz w mleku krowim. U człowieka w jelicie cienkim rozkładana jest przez enzym nazywany laktazą na cukry proste, które następnie są wchłaniane przez komórki.

Laktoza - zapotrzebowanie organizmu

U człowieka aktywność laktazy zanika z wiekiem. Największa jest w okresie niemowlęcym, a u dorosłego człowieka wykazuje tylko 10 proc. swojej aktywności. Dlatego też powstały teorie, według których dorośli nie muszą pić mleka krowiego, bo nie jest ono dobrze przyswajane przez rozwinięte już organizmy, dlatego obecnie w sklepach (nawet dyskontach) można już kupić mleko pozbawione laktozy, które mogą pić dorośli i osoby uczulone na ten cukier. Sama laktoza została odkryta w 1619 roku przez Fabrizio Bartolettiego. Jednak do grupy cukrów przypisał ją szwedzki aptekarz Carl Wilhelm Scheele.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE