Ładne i świeże truskawki. Jak przechowywać truskawki, by dobrze się trzymały?

2022-05-31 12:35

Co robić, by truskawki długo wyglądały na ładne i świeże? Choć nawet zimą możemy kupić dorodne (nawet zanadto) truskawki, zwykle w zafoliowanym pojemniku, to czekamy na te, które pojawiają się na straganach w maju i czerwcu. Są słodkie, soczyste, pachnące – nie mają sobie równych. Jak się z nimi obchodzić, by nie straciły na wartości i... wyglądzie?

Przechowywanie truskawek
Autor: Shutteratock Truskawki najlepiej przechowywać w lodówce, rozłożone w płaskim naczyniu, nieumyte.

Spis treści

  1. Wygląd truskawek: co robić, gdy muszą poleżeć dłużej?
  2. Mycie truskawek. Lepiej je myć czy nie?

Najsłodsze i najlepsze są truskawki, które zostały zerwane w pełni swojej dojrzałości. Należą do owoców jagodowych, które są dość nietrwałe, dlatego nie należy ich długo przechowywać, a najlepiej zjeść od razu.

Wygląd truskawek: co robić, gdy muszą poleżeć dłużej?

Jeśli truskawki mają poleżeć dłużej, trzeba je ułożyć w możliwie płaskim pojemniku wyścielonym papierowymi ręcznikami kuchennymi, ale najwyżej w dwóch warstwach. Przy okazji robimy selekcję, odrzucamy każdy owoc z najmniejszym śladem zepsucia. Tak wyselekcjonowane truskawki przykrywamy papierowym ręcznikiem i wstawiamy do lodówki, w miejsce o najwyższej temperaturze, czyli na górną półkę. Trzeba je wyjąć choć na pół godziny przed podaniem, bo niska temperatura przytłumia ich aromat i smak.

Quiz: Truskawki - czy jesteś ich prawdziwym znawcą?

Pytanie 1 z 7
Kiedy dojrzewają truskawki?
Truskawki

Mycie truskawek. Lepiej je myć czy nie?

Woda powoduje, że truskawki tracą aromat i jędrność – stają się gąbczaste i miękkie. Dlatego myjemy je tuż przed wykorzystaniem i nie moczymy ich długo w wodzie. Trzeba je oczywiście umyć, zwłaszcza gdy są zapiaszczone (rosną przecież blisko ziemi). Najlepiej je zanurzyć na sicie w misce z zimną wodą, potrząsnąć i wyjąć do osączenia. Do tej kąpieli należy zachować szypułki na owocach. Umyte truskawki jemy albo wykorzystujemy do przygotowania potraw od razu.

Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE