Kwiat bananowca. Jak smakuje? Jak jeść? Jak kupować?

2018-11-08 12:10

Kwiat bananowca, zwany również sercem bananowca, to popularny składnik kuchni azjatyckich. Można podawać go na wiele sposobów, na surowo z ostrym sosem do maczania, duszony lub gotowany jako składnik zup lub gulaszy.

Kwiat bananowca. Jak smakuje? Jak jeść? Jak kupować?
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Charakterystyka kwiatu bananowca
  2. Własności kwiatu bananowca
  3. Zastosowanie kulinarne kwiatu bananowca
  4. Jak obrać kwiat bananowca?
  5. Gdzie kupić kwiat bananowca?

Charakterystyka kwiatu bananowca

Kwiat lub częściej serce bananowca osiąga rozmiar od 15 do nawet 50 cm długości, jest owalnego kształtu, a zewnętrzne liście mają ciemny purpurowy kolor. Znajdują się pod nim właściwe kwiaty, drobne i żółte „pręciki” z których po zapłodnieniu wyrosłyby banany. Kwiat bananowca wydziela lepki sok, który barwi. Obierając kwiat bananowca warto założyć rękawiczki, a nóż posmarować olejem, aby kawałki kwiatu nie przylepiały się do niego. 

Własności kwiatu bananowca

Kwiat bananowca jest dobrym źródłem witaminy A i C, białka i błonnika.

Zastosowanie kulinarne kwiatu bananowca

Małe kwiatki znajdujące się pod ciemnymi liśćmi - przyszłe banany - wykorzystuje się do przyrządzenia chrupkich, smażonych placuszków. W Tajlandii sieka się kwiat bananowca i podaje na surowo z ostrym sosem do maczania. Można go też dodać do zup, czy usmażyć z makaronem. Często przygotowuje się również sałatki z kwiatu bananowca lub innych składników i podaje się je na zewnętrznych, ciemnych liściach kwiatu.

 

Jak obrać kwiat bananowca?

Przed podaniem kwiat bananowca należy obrać z zewnętrznych ciemnych liści. W Azji zewnętrzne liści kwiatu wykorzystuje się, jako naczynia i podaje na nich gotową potrawę lub wyrzuca.

Pod ciemnymi liśćmi znajdują się liście koloru jasno różowego i te są już jadalne. Kroimy je na mniejsze kawałki i moczymy w wodzie.

Kwiat obieramy do momentu, aż pojawią się liście zbyt małe do obrania. 

Obrany i pokrojony kwiat szybko ciemnieje i nabiera gorzkiego smaku. Aby temu zapobiec należy zawczasu przygotować miskę z 4 szklankami wody zakwaszonej 1 łyżką octu lub soku z limonki i umieścić w niej kawałki serca po obraniu.

Pod każdym liściem znajdują się białe słupki – zalążki, z których w przyszłości wyrosłyby banany. Z każdego z nich usuwamy 2 niejadalne części – wyglądający jak wykałaczka pręcik i małą, elastyczną prawie przezroczystą cząstkę w formie rynienki. Następnie zalążki kroimy na mniejsze kawałki i moczymy w przygotowanej wodzie.

Po zdjęciu liści otrzymamy bladożółte właściwe serce, które przekrawamy wzdłuż na pół. Od razu puszcza ono kleisty sok, więc warto przedtem posmarować nóż olejem. Obie połówki drobno kroimy i moczymy wodzie z liśćmi i zalążkami przez 2 godziny.

Tak przygotowane serce jest gotowe do użycia. Przykryte w misce z wodą i solą (octem lub sokiem z limonki) może być przechowywane w lodówce do dwóch dni. 

Gdzie kupić kwiat bananowca?

Kwiat bananowca można kupić na specjalnych stoiskach z żywnością azjatycką, a także w sieci sklepów Lidl.