Kwas liponowy - jakie ma właściwości? W jakich produktach jest kwas liponowy?

2016-09-05 12:50

Kwas liponowy ma bardzo ciekawe właściwości. Substancja ta została odkryta w latach 50. ubiegłego wieku. Okrzyknięto ją cudownym środkiem, ponieważ wykazywała się bardzo szerokim spektrum korzystnego oddziaływania na organizm człowieka. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać go dla zdrowia.

Kwas liponowy - jakie ma lecznicze właściwości?
Autor: pixabay.com Organizm człowieka sam wytwarza niewielkie ilości kwasu liponowego. Można go też znaleźć w szpinaku.

Spis treści

  1. Kwas liponowy - przyspiesza wytwarzanie energii
  2. Kwas liponowy - występowanie
  3. Kwas liponowy - wykorzystanie

Kwas liponowy - przyspiesza wytwarzanie energii

Kwas liponowy, nazywany także kwasem tiooktanowym współdziała z różnymi enzymami przyspieszając wytwarzanie energii niezbędnej organizmowi. W latach 80. odkryto, że jest on również bardzo silnym przeciwutleniaczem niszczącym wolne rodniki.

Kwas liponowy - występowanie

Organizm człowieka sam wytwarza niewielkie ilości kwasu liponowego. Można go też znaleźć w szpinaku, mięsie (głównie w wątrobie) i drożdżach piwnych. Kwas liponowy dostępny jest również jako osobny preparat. Występuje też jako jeden ze składników preparatów wielowitaminowych. Osoby chore na cukrzycę, przed zastosowaniem go powinny porozmawiać z lekarzem prowadzącym, aby ten stwierdził czy może być on stosowany, a jeśli tak, to w jakich dawkach.

Kwas liponowy - wykorzystanie

Kwas liponowy stosuje się do leczenia uszkodzeń nerwowych m.in. tych, które powstają w przebiegu cukrzycy, czyli neuropatii cukrzycowej - mrowienie, drętwienie i kłucie w kończynach. O powstanie tych dolegliwości oskarża się m. in. wolne rodniki, które dobrze się czują, gdy we krwi jest nadmiar glukozy. Poza tym, u chorych na cukrzycę kwas liponowy ułatwia przyswajanie insuliny, czyli hormonu regulującego stężenie glukozy we krwi.

Kwas liponowy działa także korzystnie na komórki wątroby, ponieważ chroni je przed wolnymi rodnikami i pomaga usunąć z jej komórek toksyczne substancje.

Niektórzy uczeni twierdzą, że może być pomocny w zwalczaniu choroby Alzheimera, bo chroni nerwy. Inni uważają, że zapobiega uszkodzeniom komórek nerwowych w mózgu do których dochodzi w wyniku niedokrwienia.

Są też badania, które dowodzą, że kwas liponowy wspomaga układ odpornościowy w walce z wirusami. Są też prowadzone badania nad antynowotworowymi właściwościami kwasu liponowego. Podstawą do ich rozpoczęcia był fakt, że jest on bardzo silnym przeciwutleniaczem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE