Kwas liponowy - jakie ma właściwości? W jakich produktach jest kwas liponowy?
Kwas liponowy ma bardzo ciekawe właściwości. Substancja ta została odkryta w latach 50. ubiegłego wieku. Okrzyknięto ją cudownym środkiem, ponieważ wykazywała się bardzo szerokim spektrum korzystnego oddziaływania na organizm człowieka. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać go dla zdrowia.
Spis treści
- Kwas liponowy - przyspiesza wytwarzanie energii
- Kwas liponowy - występowanie
- Kwas liponowy - wykorzystanie
Kwas liponowy - przyspiesza wytwarzanie energii
Kwas liponowy, nazywany także kwasem tiooktanowym współdziała z różnymi enzymami przyspieszając wytwarzanie energii niezbędnej organizmowi. W latach 80. odkryto, że jest on również bardzo silnym przeciwutleniaczem niszczącym wolne rodniki.
Kwas liponowy - występowanie
Organizm człowieka sam wytwarza niewielkie ilości kwasu liponowego. Można go też znaleźć w szpinaku, mięsie (głównie w wątrobie) i drożdżach piwnych. Kwas liponowy dostępny jest również jako osobny preparat. Występuje też jako jeden ze składników preparatów wielowitaminowych. Osoby chore na cukrzycę, przed zastosowaniem go powinny porozmawiać z lekarzem prowadzącym, aby ten stwierdził czy może być on stosowany, a jeśli tak, to w jakich dawkach.
Kwas liponowy - wykorzystanie
Kwas liponowy stosuje się do leczenia uszkodzeń nerwowych m.in. tych, które powstają w przebiegu cukrzycy, czyli neuropatii cukrzycowej - mrowienie, drętwienie i kłucie w kończynach. O powstanie tych dolegliwości oskarża się m. in. wolne rodniki, które dobrze się czują, gdy we krwi jest nadmiar glukozy. Poza tym, u chorych na cukrzycę kwas liponowy ułatwia przyswajanie insuliny, czyli hormonu regulującego stężenie glukozy we krwi.
Kwas liponowy działa także korzystnie na komórki wątroby, ponieważ chroni je przed wolnymi rodnikami i pomaga usunąć z jej komórek toksyczne substancje.
Niektórzy uczeni twierdzą, że może być pomocny w zwalczaniu choroby Alzheimera, bo chroni nerwy. Inni uważają, że zapobiega uszkodzeniom komórek nerwowych w mózgu do których dochodzi w wyniku niedokrwienia.
Są też badania, które dowodzą, że kwas liponowy wspomaga układ odpornościowy w walce z wirusami. Są też prowadzone badania nad antynowotworowymi właściwościami kwasu liponowego. Podstawą do ich rozpoczęcia był fakt, że jest on bardzo silnym przeciwutleniaczem.