Kurkuma - jakie ma właściwości?
Kurkuma to powszechnie znana przyprawa, która posiada również właściwości korzystne dla zdrowia. W Chinach i Indiach kurkumę wykorzystywano do leczenia wzdęć i nieregularnych miesiączek. Obecnie najczęściej wykorzystuje się jej właściwości przeciwzapalne. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po kurkumę.
Spis treści
Kurkumina
Kurkuma należy do roślin imbirowatych. Surowcem leczniczym jest żółta kurkumina. Uważa się, że zmniejsza ona stany zapalne w stawach, działa przeciwzapalnie i obniża stężenie cholesterolu we krwi. Działanie przeciwutleniające tego zioła porównuje się do tego, jakie ma witamina C i E. Kurkumina działa także przeciwzapalnie zarówno wtedy, gdy jest stosowana miejscowo w postaci papki, jak i wtedy, gdy przyjmowana jest doustnie.
Kurkuma - właściwości
Inną cechą kurkumy jest ochronne działanie na wątrobę. Przyczynia się ona także do sprawniejszego wydzielania żółci i enzymów wątrobowych. Jeżeli kurkumę przyjmuje się doustnie pobudza ona uwalnianie czynników przeciwzapalnych w tkankach organizmu. Niektóre badania dowiodły, że wpływa ona także na wydzielanie kortyzonu, który pośrednio wspomaga proces gojenia się ran. Stosowana nawet w niewielkich dawkach zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi i przeciwdziała zlepianiu się płytek i dlatego jest zalecana osobom zmagającym się z miażdżycą.
Zobacz przepis: Kurczak w warzywami i kurkumą
Przyjmowanie odpowiednich dawek kurkumy chroni przed niestrawnością i tworzeniem się gazów jelitowych, a gdy powstaną – przyspiesza ich usuwanie z jelit. W Indiach papkę z kurkumy przykłada się do bolących stawów i mięśni.
Kurkuma - właściwości antyrakowe
Ostatnio wiele się mówi o przeciwnowotworowych właściwościach ziela. Niektórzy badacze twierdzą, że hamuje ona wczesne stadia powstawania komórek nowotworowych. Podobno pomaga też zmobilizować naturalne siły obronne organizmu do walki z rakiem. Na razie jednak proces ten przeanalizowano tylko w laboratoriach w badaniach na zwierzętach.
Kurkuma - przedawkowanie
Kurkumy powinny unikać lub stosować w ściśle określonych dawkach osoby cierpiące na kamicę żółciową. Na ogół jest nieszkodliwa, ale w dużych dawkach, nawet, gdy jest dodawana do potraw, może być przyczyną zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a nawet wrzodów.