Kuchenne SOS! Jak uratować świąteczne potrawy, gdy coś nie wyjdzie?
Zbyt gorzki farsz do uszek? Za dużo koncentratu pomidorowego? Przypalona kapusta na spodzie? Otwierające się pierogi? Przesolone śledzie? Radzimy co robić, gdy nastąpi wpadka przy gotowaniu świątecznych potraw.
Spis treści
- Ratunku, gorzki farsz do uszek z grzybami
- Zbyt dużo koncentratu pomidorowego do bigosu
- Przypalona kapusta, która przywarła do dna garnka
- Pierogi pękają podczas gotowania
- Zabrakło majonezu do sałatki, a sklepy już zamknięte
- Jak uratować przesolone śledzie?
- Zobacz galerię z pomysłami na zaradzenie kuchennym wpadkom!
Ratunku, gorzki farsz do uszek z grzybami
Zbyt gorzki farsz zdarza się wtedy, gdy grzyby podczas suszenia zostały przypalone lub przesuszone.
RADA: Dodaj do farszu więcej słodkiej, delikatnie podsmażonej cebuli, tylko jej nie przypal! Gdy nadal nie pomaga dodaj rozkłócone jajko do farszu. Możesz też dosypać bułki tartej, dodać drobno posiekane jajko na twardo lub trochę ugotowanych ziemniaków.
Zbyt dużo koncentratu pomidorowego do bigosu
Gdy proporcje koncentratu pomidorowego w bigosie zostaną zaburzone i zrobił się zbyt słodki, kwaśny i ogólnie zbyt pomidorowy, szybko dogotuj trochę poszatkowanej białej kapusty, która powinna zneutralizować koncentrat. Możesz też wrzucić 2-3 kromki białego chleba do bigosu, a gdy wchłoną sos wyjąć je i uzupełnić płyn wodą. Możesz też dodać suszonych wędzonych śliwek lub wytrawnego czerwonego wina (albo obu tych składników) i gotować tak długo aż wino odparuje. Sposobem na zneutralizowanie nadmiaru kwasu jest dodanie 1-2 łyżek domowych powideł.
Przypalona kapusta, która przywarła do dna garnka
Szybko wyjąć z garnka nie przypaloną kapustę. Sprawdzić czy wyłowiona część kapusty nie jest gorzka, wszystkie gorzkie i przypalone części wyrzucić. Dołożyć składników i ugotować jeszcze raz.
Pierogi pękają podczas gotowania
Jeżeli gotujesz pierogi wcześniej zamrożone, to pewnie za dużo pierogów wrzucasz na raz i woda przestaje się gotować. Pierogi przed mrożeniem dobrze jest zblanszować, żeby się nie otwierały. Albo wieź większy garnek i ustaw go na dużym palniku, albo - co pewniejsze - gotuj pierogi mniejszymi partiami, tak by podczas ich wrzucania nie przerywać wrzenia wody.
Jeśli gotujesz pierogi świeże prawdopodobnie podczas zlepiania pomiędzy warstwy ciasta dostał się farsz, który powoduje, że pierogi się nie zlepiły prawidłowo. Można je spróbować ulepić na nowo dorabiając ciasta i kładąc farsz starannie, zawsze czystymi rękami, nie ubrudzonymi farszem. Brzegi pieroga przed zlepieniem dobrze jest posmarować wodą, albo jeszcze lepiej białkiem jajka, wtedy podczas gotowania białko ścinając się dodatkowo zwiąże brzegi pieroga.
Można też próbować pogrubić falbankę dodatkowo dolepionym ciastem na zakładkę, ale wtedy pierogi nie będą już takie ładne. Trzeba pamiętać, że pierogi wrzucamy małymi partiami na lekko pykający wrzątek.
Zabrakło majonezu do sałatki, a sklepy już zamknięte
Jeśli jest jeszcze czas można ukręcić domowy majonez. Jeśli czasu jest zbyt mało sparzamy umyte wcześniej 2 jajka wrzątkiem - najlepiej wrzucić je na 1-2 minuty do miseczki z wrzątkiem. Następnie oddzielamy żółtka od białek - do niby majonezu użyjemy tylko żółtek, które energicznie mieszamy z odrobiną soli, cukru, musztardy i oleju. Proporcje musimy ustalić "na smak".
Jak uratować przesolone śledzie?
Jeżeli śledzie są za słone, trzeba je wyjąć z marynaty, osuszyć i wymoczyć jeszcze raz w wodzie lub wodzie zmieszanej pół na pół z mlekiem. Niektórzy moczą śledzie w soku pomarańczowym. Potem marynujemy je jeszcze raz.
Jeśli marynata nie jest za słona, możemy je zamarynować raz jeszcze. Gdy śledź jest tylko lekko za słony, smak podciągnie cebula pokrojona w kostkę i zmieszana ze śledziem oraz sok z cytryny.