Sałatka z koniczyny? Jaki wpływ na zdrowie ma koniczyna łąkowa?

2016-08-29 12:48

Koniczyna łąkowa to bylina dorastająca do 50 cm. Jej kwiaty są jasne lub purpurowe i pięknie pachnące. Znajdują się przeważnie po 2 na jednej łodydze. Jej liście są trójlistkowe, jajowate lub eliptyczne. Jak wykorzystać koniczynę łąkową dla zdrowia?

Koniczyna łąkowa: jakie ma zastosowanie w ziołolecznictwie?
Autor: pixabay.com Koniczyna łąkowa - na jakie dolegliwości pomaga?

Spis treści

  1. Koniczyna łąkowa - właściwości
  2. Koniczyna łąkowa - zbiory
  3. Koniczyna łąkowa - ziołolecznictwo

Koniczyna łąkowa - właściwości

Koniczyna łąkowa ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i przeciwskurczowe. Stosuje się ją w nieżytach górnych dróg oddechowych, problemach żołądkowych i zaparciach. Pobudza apetyt, reguluje trawienie i czynności wątroby. Odwar z ziela aplikowany zewnętrznie łagodzi świąd i uszkodzenia skóry.

Koniczyna łąkowa - zbiory

Zbieramy od maja do września same główki kwiatowe lub razem z szypułką długości około 7 cm i górnymi liśćmi, suszymy na powietrzu w przewiewnym miejscu. Przechowujemy w szczelnym i suchym słoiku.

Koniczyna łąkowa - ziołolecznictwo

Napar z kwiatów: Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem przez 15minut, pijemy po szklance 3 razy dziennie.

Odwar z ziela: 1,5 łyżki ziela wsypujemy do 0,5 litra wrzącej wody, gotujemy pod przykryciem przez 15minut, a następnie odstawiamy do wystudzenia. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem. Odwarem możemy też płukać jamę ustną i gardło.

Nalewka: 100 g suszonych kwiatów zalewamy 0,5 litra czystej 40% wódki i odstawiamy do ciemnego pomieszczenia na 2 tygodnie. Codziennie wstrząsamy nalewką następnie odcedzamy. Nalewkę rozcieńczamy dwoma szklankami przegotowanej wody i przelewamy do ciemnej butelki, wstawiamy do lodówki. Pijemy 2-3 razy dziennie po łyżeczce.

W kuchni: Świeże kwiatostany koniczyny można dodawać do sałatek i surówek. Można je także kisić na zimę podobnie jak kapustę i podawać jako dodatek do potraw mięsnych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE