Kolendra siewna - jak wykorzystać ją dla zdrowia?

2016-08-17 13:27

Kolendra to roślina dorastająca do około 3/4 metra, ma liście przypominające kształtem liście pietruszki, a kwiaty podobne do kopru. Są białe lub bladoróżowe. Jej owocem jest mała, żeberkowana, kulista rozłupnia o mocnym zapachu. Sprawdź, na jakie dolegliwości stosuje się kolendrę w ziołolecznictwie?

Kolendra siewna: na co pomaga w ziołolecznictwie?
Autor: thinkstockphotos.com Kolendra pomaga w schorzeniach przewodu pokarmowego – nieżytach żołądka i jelit, przy złym trawieniu, biegunkach, wzdęciach oraz jako środek przeciwskurczowy.

Spis treści

  1. Kolendra - właściwości
  2. Kolendra - zbiory
  3. Kolendra - zastosowanie w ziołolecznictwie

Kolendra - właściwości

Kolendra zalecana jest w schorzeniach przewodu pokarmowego – nieżytach żołądka i jelit, przy złym trawieniu, biegunkach, wzdęciach oraz jako środek przeciwskurczowy.

>>> Kolendra siewna. Uprawa KOLENDRY w ogrodzie

Kolendra - zbiory

Owoce zbieramy dojrzałe, kiedy zaczynają brunatnieć. Obcinamy łodygi razem z nasionami i umieszczamy w papierowej torbie w ciepłym, zacienionym miejscu do wyschnięcia. Potrząsamy torebką, aby usunąć z łodyg wysuszone nasiona, następnie pocieramy je między dłońmi w celu oddzielenia segmentów nasiennych. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Kolendra - zastosowanie w ziołolecznictwie

Napar: łyżkę mielonych owoców lub suchego ziela zalewamy szklanką wrzącej wody; odstawiamy na 20 minut; przecedzamy, pijemy filiżankę po każdym posiłku.

Nalewka: pół szklanki mielonych owoców świeżych lub suchych zalewamy 250 ml alkoholu 40-60%, odstawiamy na 7 dni, przecedzamy. Zażywamy 2-3 razy dziennie po 10 ml na 100 ml wody.

W kuchni: jako przyprawa wykorzystywane są liście i nasiona kolendry do ryb, mięs i marynat. Mielone nasiona można dodawać do pierników, kiełbas, sosów i jaj na surowo lub jako dodatek do sałatek i surówek.