Klasyczne zasady doboru wina do potraw - jakie są?
Utarło się, że wino białe podajemy do drobiu i ryb, wino czerwone – do czerwonego mięsa. Nie ograniczaj jednak swej kulinarnej wyobraźni. Ale zanim zaczniesz stosowac nowe warianty połączeń wino - potrawa, poznaj klasyczne połączenia.
Spis treści
Wino - alkohol pasujący do wielu potraw
Wino gości na naszych stołach od tysięcy lat. Jeszcze do niedawna stanowiło główny trunek ludzkości i nikt nie przejmował się zbytnio, że popełni kulinarne faux pas, serwując nieodpowiedni gatunek wina do ciasta, potrawki czy zawiesistej zupy. Zasady są po to, żeby je łamać, ale anarchia szczególnie przydaje się w kuchni – smak potraw jest bowiem kwestią indywidualną. Także i dziś najwięksi szefowie kuchni podają często czerwone wino do ryb – zwłaszcza, jeśli to nie ona ma grać w potrawie pierwsze skrzypce, a sos, z którym jest serwowana. Zanim jednak zaczniesz eksperymenty, wypróbuj klasyczne połączenia poszczególnych dań i rodzajów win.
Jakie wina pasują do różnych potraw?
Wino różowe pasuje doskonale zwłaszcza do dań z drobiu, lekkich przystawek i letnich sałatek owocowo-warzywnych, ale też zupy rybnej.
Lekkie białe wino świetnie nadaje się do potraw kuchni azjatyckich, zwłaszcza sushi, i tych z owocami morza. Lekkie wina białe idealnie komponują się też z… bigosem oraz pierogami z kapustą.
Ciężkie białe wino najlepiej łączyć ze spaghetti, a już szczególnie, gdy makaron występuje z owocami morza, a także z grillowaną rybą.
Lekkie czerwone wino smakuje wybornie z wołowiną i jagnięciną, ale też drobiem i rybami o ciemniejszym mięsie, a także makaronami z sosem pomidorowym.
Ciężkie czerwone wino szczególnie polecane jest do wołowiny i jagnięciny w ostrych sosach, ale klasyczna kombinacja to również ciężkie czerwone wino i makaron pesto.