Kiszenie - sposób konserwowania żywności. Sekrety udanych kiszonek [WIDEO]
Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwowania i przechowywania żywności. W czasie kiszenia pożyteczne bakterie zmieniają cukry zawarte w warzywach i owocach na kwas mlekowy, który jest świetnym konserwantem. Sprawdź, w jaki sposób żywność ulega kiszeniu, poznaj sekrety udanych kiszonek i dowiedz się, dlaczego warto zjadać kiszone warzywa w okresie zimowym.
Spis treści
- W jaki sposób warzywa ulegają kiszeniu?
- Wartości zdrowotne kiszonek
- Sekrety udanych kiszonek
- ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, dlaczego warto jeść kiszonki!
W jaki sposób warzywa ulegają kiszeniu?
Kwas mlekowy jest konserwantem, który zabija bakterie wywołujące procesy gnilne. Z czasem w trakcie trwania procesu, który nazywa się fermentacją, cenne składniki przenikają do zalewy, dlatego jest ona równie wartościowa, jak ukiszone warzywa i owoce.
Wartości zdrowotne kiszonek
Kiszonki dostarczają sporo witamin: B1, B2, B3, które reguluja metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią.
Kiszonki są również dość dobrym źródłem witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Jednak wbrew powszechnej opinii nie mają więcej witaminy C niż świeże owoce i warzywa. Zawierają sporo błonnika, który daje poczucie sytości, co sprzyja zachowaniu prawidłowej wagi. W czasie fermentacji warzywa i owoce tracą kalorie na skutek spadku zawartości cukru i zwiększenia ilości wody.
Sekrety udanych kiszonek
Do kiszenia nadaje się wiele warzyw i owoców. Z warzyw - poza kapustą i ogórkami - mogą być: buraki, kalafiory, papryka, cukinia, kabaczki, marchew, biała rzodkiew, cebula, czosnek. Z owoców: jabłka, śliwki, gruszki, winogrona, cytryny.
Wszystkie produkty powinny być świeże, zdrowe, dojrzałe, ale nie przejrzałe.
Poza solanką do kiszenia dodaje się koper, ziele angielskie i jagody jałowca, które nadają smak, ale mają też właściwości zdrowotne i konserwujące.
Bakterie mlekowe nalezą do beztlenowców, czyli nie tolerują dostępu powietrza. Kiszonka uda się, jeśli przez ugniatanie i ubijanie usuniemy z przetworu tlen i mocno go posolimy.
Warzywa i owoce powinny być dokładnie przykryte sokiem - zabezpiecza to przed rozwinięciem się pleśni.
Kiszonki dojrzewają około 4 tygodni, można je przechowywać do pół roku, a nawet do rojku jeśli włożymy je do mniejszych słoików i zapasteryzujemy.
Kiszonki, które chcemy zjeść w pierwszej kolejności, powinniśmy po 3-5 dniach przenieść w chłodne miejsce, aby przerwać fermentację.
ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, dlaczego warto jeść kiszonki!
Ukiszone warzywa i owoce zawierają dużo soli, która w nadmiarze szkodzi. Dlatego należy jej dodawać z umiarem, jako dodatek, najlepiej na surowo. (Gotowanie pozbawia produkty witaminy C i dobrych bakterii).