Kiszenie - sposób konserwowania żywności. Sekrety udanych kiszonek [WIDEO]

2018-01-25 16:43

Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwowania i przechowywania żywności. W czasie kiszenia pożyteczne bakterie zmieniają cukry zawarte w warzywach i owocach na kwas mlekowy, który jest świetnym konserwantem. Sprawdź, w jaki sposób żywność ulega kiszeniu, poznaj sekrety udanych kiszonek i dowiedz się, dlaczego warto zjadać kiszone warzywa w okresie zimowym.

kiszenie, kiszone warzywa, jak kisić warzywa, kiszonki, jak zrobić domowe kiszonki, kiszonki porady, jak kisić porady
Autor: pixabay.com Udane kiszonki - dobre rady.

Spis treści

  1. W jaki sposób warzywa ulegają kiszeniu?
  2. Wartości zdrowotne kiszonek
  3. Sekrety udanych kiszonek
  4. ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, dlaczego warto jeść kiszonki!

W jaki sposób warzywa ulegają kiszeniu?

Kwas mlekowy jest konserwantem, który zabija bakterie wywołujące procesy gnilne. Z czasem w trakcie trwania procesu, który nazywa się fermentacją, cenne składniki przenikają do zalewy, dlatego jest ona równie wartościowa, jak ukiszone warzywa i owoce. 

Wartości zdrowotne kiszonek

Kiszonki dostarczają sporo witamin: B1, B2, B3, które reguluja metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią.

Kiszonki są również dość dobrym źródłem witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Jednak wbrew powszechnej opinii nie mają więcej witaminy C niż świeże owoce i warzywa. Zawierają sporo błonnika, który daje poczucie sytości, co sprzyja zachowaniu prawidłowej wagi. W czasie fermentacji warzywa i owoce tracą kalorie na skutek spadku zawartości cukru i zwiększenia ilości wody.

Sekrety udanych kiszonek

Do kiszenia nadaje się wiele warzyw i owoców. Z warzyw - poza kapustą i ogórkami - mogą być: buraki, kalafiory, papryka, cukinia, kabaczki, marchew, biała rzodkiew, cebula, czosnek. Z owoców: jabłka, śliwki, gruszki, winogrona, cytryny. 

Wszystkie produkty powinny być świeże, zdrowe, dojrzałe, ale nie przejrzałe.

Poza solanką do kiszenia dodaje się koper, ziele angielskie i jagody jałowca, które nadają smak, ale mają też właściwości zdrowotne i konserwujące.

Bakterie mlekowe nalezą do beztlenowców, czyli nie tolerują dostępu powietrza. Kiszonka uda się, jeśli przez ugniatanie i  ubijanie usuniemy z przetworu tlen i mocno go posolimy.

Warzywa i owoce powinny być dokładnie przykryte sokiem - zabezpiecza to przed rozwinięciem się pleśni.

Kiszonki dojrzewają około 4 tygodni, można je przechowywać do pół roku, a nawet do rojku jeśli włożymy je do mniejszych słoików i zapasteryzujemy.

Kiszonki, które chcemy zjeść w pierwszej kolejności, powinniśmy po 3-5 dniach przenieść w chłodne miejsce, aby przerwać fermentację.

ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, dlaczego warto jeść kiszonki!

Ukiszone warzywa i owoce zawierają dużo soli, która w nadmiarze szkodzi. Dlatego należy jej dodawać z umiarem, jako dodatek, najlepiej na surowo. (Gotowanie pozbawia produkty witaminy C i dobrych bakterii).

Kiszenie ogorków - czy znasz zasady?

Pytanie 1 z 15
Jak nazywa się ogórki przeznaczone do kiszenia?
Kiszenie ogórków