Kiszenie - sposób konserwowania żywności. Sekrety udanych kiszonek [WIDEO]

2018-01-25 16:43

Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwowania i przechowywania żywności. W czasie kiszenia pożyteczne bakterie zmieniają cukry zawarte w warzywach i owocach na kwas mlekowy, który jest świetnym konserwantem. Sprawdź, w jaki sposób żywność ulega kiszeniu, poznaj sekrety udanych kiszonek i dowiedz się, dlaczego warto zjadać kiszone warzywa w okresie zimowym.

kiszenie, kiszone warzywa, jak kisić warzywa, kiszonki, jak zrobić domowe kiszonki, kiszonki porady, jak kisić porady
Autor: pixabay.com Udane kiszonki - dobre rady.

Spis treści

  1. W jaki sposób warzywa ulegają kiszeniu?
  2. Wartości zdrowotne kiszonek
  3. Sekrety udanych kiszonek
  4. ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, dlaczego warto jeść kiszonki!

W jaki sposób warzywa ulegają kiszeniu?

Kwas mlekowy jest konserwantem, który zabija bakterie wywołujące procesy gnilne. Z czasem w trakcie trwania procesu, który nazywa się fermentacją, cenne składniki przenikają do zalewy, dlatego jest ona równie wartościowa, jak ukiszone warzywa i owoce. 

Wartości zdrowotne kiszonek

Kiszonki dostarczają sporo witamin: B1, B2, B3, które reguluja metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią.

Kiszonki są również dość dobrym źródłem witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Jednak wbrew powszechnej opinii nie mają więcej witaminy C niż świeże owoce i warzywa. Zawierają sporo błonnika, który daje poczucie sytości, co sprzyja zachowaniu prawidłowej wagi. W czasie fermentacji warzywa i owoce tracą kalorie na skutek spadku zawartości cukru i zwiększenia ilości wody.

Sekrety udanych kiszonek

Do kiszenia nadaje się wiele warzyw i owoców. Z warzyw - poza kapustą i ogórkami - mogą być: buraki, kalafiory, papryka, cukinia, kabaczki, marchew, biała rzodkiew, cebula, czosnek. Z owoców: jabłka, śliwki, gruszki, winogrona, cytryny. 

Wszystkie produkty powinny być świeże, zdrowe, dojrzałe, ale nie przejrzałe.

Poza solanką do kiszenia dodaje się koper, ziele angielskie i jagody jałowca, które nadają smak, ale mają też właściwości zdrowotne i konserwujące.

Bakterie mlekowe nalezą do beztlenowców, czyli nie tolerują dostępu powietrza. Kiszonka uda się, jeśli przez ugniatanie i  ubijanie usuniemy z przetworu tlen i mocno go posolimy.

Warzywa i owoce powinny być dokładnie przykryte sokiem - zabezpiecza to przed rozwinięciem się pleśni.

Kiszonki dojrzewają około 4 tygodni, można je przechowywać do pół roku, a nawet do rojku jeśli włożymy je do mniejszych słoików i zapasteryzujemy.

Kiszonki, które chcemy zjeść w pierwszej kolejności, powinniśmy po 3-5 dniach przenieść w chłodne miejsce, aby przerwać fermentację.

ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, dlaczego warto jeść kiszonki!

Ukiszone warzywa i owoce zawierają dużo soli, która w nadmiarze szkodzi. Dlatego należy jej dodawać z umiarem, jako dodatek, najlepiej na surowo. (Gotowanie pozbawia produkty witaminy C i dobrych bakterii).

Kiszenie ogorków - czy znasz zasady?

Pytanie 1 z 15
Jak nazywa się ogórki przeznaczone do kiszenia?
Kiszenie ogórków
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE