Keczupu nie wymyślili Amerykanie. Skąd pochodzi keczup?
Keczup - nie wyobrażamy sobie bez niego pizzy, frytek, kanapek, kiełbasek, parówek, tostów i różnych potraw mięsnych. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, ze wynalazcami keczupu są Chińczycy, którzy używali tego sosu do przyrządzania ryb. W jego sklad wchodziły m.in. orzeszki ziemne, anchois i nasiona fasoli. Poznaj historię tej powszechnie znanej przyprawy.
Skąd się wziął keczup?
W Europie keczup pojawił się na początku XVII, przywieźli zza morz żeglarze. Brytyjczycy zmienili nieco skład, dodali do sosu pomidory i już w 1690 roku pojawił się na piśmie jako catchup. Później nazwę zmieniono na ketchup.
Pierwszy pisany przepis na keczup pochodzi z 1727 roku. Zawarte w nim były: anchois, białe wino, ocet oraz dodatkowo przyprawy słodkie – gałka muszkatołowa, goździki, imbir, pieprz, a nawet skórka z cytryny. Pierwszy przepis na „ketchup pomidorowy” pojawił się w Nowej Szkocji w 1782 roku.
Z kolei gotowy keczup zaczęto powszechnie sprzedawać w drugiej poł. XVIII wieku jako sos składający się z dużej ilości cukru i octu oraz skórek, pestek i zielonych pomidorów.
Później sos trafił do Ameryki i zrobił światowa karierę. Angielski keczup miał barwę prawie przezroczystą. Amerykański – już czerwoną, gdyż robiło się go z dużej ilości pomidorów.
Ojcem amerykańskiego keczupu był niemiecki emigrant Henry John Heinz. Założył on firmę spożywczą H.J. Heinz Company. Oryginalny skład keczupu Heinz jest drugą najlepiej strzeżoną recepturą świata – tuż po przepisie na Coca-Colę.