Kawa, która stawia na nogi. Jak rozpoznać prawdziwe włoskie espresso?
Zamawiając espresso, nigdy tak do końca nie wiemy, co dostaniemy. Jak rozpoznać, czy to co nam podano, to na pewno espresso, a nie po prostu kawa?
Spis treści
Włoskie espresso
Zawsze modną formą podawania kawy jest klasyczne, włoskie espresso - jest mocne, szybko stawia na nogi i zawsze smakuje. Zdarza się jednak, że zamawiając espresso w różnych kawiarniach, za każdym razem dostaniemy coś innego. Jak rozpoznać, czy barista (czyli ekspert od parzenia kawy) zna się na rzeczy i zaparzył nam prawdziwe espresso?
Problemu nie ma, zasadniczo, w wielkich sieciach kawiarnianych - dysponują one wręcz przemysłowymi maszynami do parzenia kawy, które są tak zaprogramowane, że obsługa nie ma za dużo szans, aby zaparzyć nam złe espresso. Jednak problem pojawia się, gdy zamawiamy espresso w małych kawiarniach. Oczywiście nie jest tak źle jak jeszcze kilka lat temu, ale warto wiedzieć, czy to, co dostajemy, na pewno jest tym, co zamówiliśmy.
Co wyróżnia prawdziwe espresso?
Oddajmy głos Luigiemu Odello, ekspertowi z włoskiego Instytutu Degustatorów Kawy:
"Prawdziwe espresso to 25-mililitrowa porcja kawy, ozdobiona pianką o delikatnej, kremowej konsystencji w orzechowym kolorze. Aromat espresso powinien być bogaty w nuty kwiatowe, owocowe, czekoladowe i pieczonego chleba. Smak - gustownie gorzkawy i niecierpki, a konsystencja aksamitna i gęsta. Kawa powinna być podana w 50-mililitrowej filiżance z grubej porcelany, ogrzanej wcześniej do temperatury około 50°C".
Jeżeli więc dostałeś kawę, która w całości wypełnia małą filiżankę, masz wręcz pewność, że nie jest to espresso. Chyba że zamówiłeś espresso doppio (podwójne). I masz prawo do reklamacji, bo przecież otrzymana kawa nie jest tą, którą zamówiłeś.