Kasztanowiec – jak wykorzystać go dla zdrowia?
Nie owoce kasztanowca, ale jego kwiaty i kora są najbardziej cenione przez przemysł farmaceutyczny, bo w nich właśnie jest najwyższe stężenie wartościowych związków aktywnych. Sprawdź, na co pomaga wyciąg z kasztanowca.
Spis treści
- Wyciąg z kasztanowca - korzystny wpływ na naczynia krwionośne
- Wyciąg z kasztanowca - escyna i flawonidy
- Wyciąg z kasztanowca - właściwości przeciwzapalne
- Wyciąg z kasztanowca - garbniki
Wyciąg z kasztanowca - korzystny wpływ na naczynia krwionośne
Najcenniejsze w wyciągach z kasztanowca są escyna i flawonoidy, które bardzo korzystnie oddziałują na naczynia krwionośne. Hamują aktywność enzymów działających destrukcyjnie na ścianki naczyń włosowatych i tym samym uszczelniają je, poprawiając ich elastyczność i zwiększając odporność na rozszerzanie się i pękanie.
Wyciąg z kasztanowca - escyna i flawonidy
Związki te opóźniają też krzepnięcie krwi, zmniejszają jej lepkość i rozrzedzają ją. Dzięki temu, usprawnieniu ulega przepływ krwi w naczyniach żylnych i nie powstają zakrzepy wewnątrz naczyń, poprawia się krążenie obwodowe i ukrwienie wszystkich narządów. Zapobiegają też wysiękom osocza krwi z naczyń do otaczających je tkanek i wynikającym z tego obrzękom. Escyna hamuje aktywność syntezy prostaglandynowej i w ten sposób tłumi stany zapalne uszkadzające śródbłonek w naczyniach krwionośnych. Ponadto zwiększa napięcie ścian żył, jednocześnie zmniejszając ich pojemność – nie dopuszcza więc do ich rozciągnięcia i deformacji, czyli do powstania żylaków. Leki z kasztanowca stosowane są także w leczeniu hemoroidów, zastojów żylnych, zakrzepowego zapalenia żył, wszelkich zaburzeniach w ukrwieniu tkanek.
Wyciąg z kasztanowca - właściwości przeciwzapalne
Właściwości przeciwzapalne kasztanowca, usprawniające przepływ krwi i łagodnie ściągające są również bardzo pomocne w leczeniu odmrożeń, oparzeń i innych uszkodzeń skóry, a także siniaków czy zapaleniu ścięgien.
Wyciąg z kasztanowca - garbniki
Mniej zanana jest inna właściwość kasztanowca, która wynika z dużej zawartości garbników. Wpływają one na przewód pokarmowy rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodnie zapierająco, co warto wykorzystać w razie zaburzeń trawiennych, czy lekkiego zatrucia.