Jarzębina - jak wykorzystać ją dla zdrowia?

2019-09-03 13:12

Jarząb pospolity (jarzębina) to drzewo, z którego owoców - czerwonych kulek - dzieci robią przepiękne korale. Oprócz oryginalnego wyglądu roślina ma również liczne właściwości lecznicze. Sprawdź, jak wykorzystać ją dla zdrowia.

Jarzębina - wykorzystaj ją dla zdrowia
Autor: pixabay.com Herbatka z jarzębiny pomaga na schorzenia nerek.

Spis treści

  1. Jarzębina - właściwości
  2. Jarzębina - zbiory
  3. Jarzębina - zastosowanie

Jarzębina - właściwości

Działa moczopędnie, przeciwszkorbutowo, rozwalniająco oraz ściągająco (zewnętrznie). Stosuje się je przy biegunkach i zaparciach, chorobach skórnych, schorzeniach nerek, żołądka, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Polecana jest także w zaburzeniach krążenia i trawienia oraz w niedoborach witaminy C. Owoce jarzębiny zawierają unikalne zestawienie dobroczynnych kwasów organicznych: kwas fumarowy, cytrynowy, jabłkowy i sorbowy, których spożywanie korzystnie i łagodnie obniża pH w świetle żołądka. 

Jarzębina - zbiory

Kwiaty zbiera się na początku kwitnienia, ścinając całe kwiatostany i suszy się je w cieniu, w przewiewnym miejscu. Po wyschnięciu obrywa się je z szypułek. Owoce natomiast zbiera się gdy są czerwone, przed przymrozkami, a do celów kulinarnych po pierwszych przymrozkach. Po oberwaniu z szypułek suszy się je rozłożone w temperaturze nieprzekraczającej 60°C.

Jarzębina - zastosowanie

Herbata z jarzębiny: łyżkę suszonych owoców rozdrabniamy i wrzucamy do naczynia. Zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na ok. 15-20 minut. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach.

Odwar: łyżkę owoców zalewamy wodą i ogrzewamy do momentu zagotowania. Gotujemy przez ok. 5 minut i przecedzamy. Pijemy w 2-3 porcjach.

Nalewka: pół szklanki suchych kwiatów i owoców zalewamy 400 ml wódki, macerujemy 14 dni i przecedzamy. Zażywamy 3 razy dziennie po 10 ml.

Intrakt jarzębinowy: pół szklanki świeżych owoców lub kwiatów zalewamy 400 ml gorącego alkoholu, odstawiamy na 10 dni, przecedzamy. Zażywamy 3 razy dziennie po 10 ml.

W kuchni: do wyrobu soków, konfitur, dżemów, jako dodatek do sosów i potraw z dziczyzny i wieprzowiny, do produkcji aromatycznych wódek oraz likierów.

Polecamy sprawdzone przepisy:

Dżem z jarzębiny: tradycyjny przepis

Jarzębina: konfitura z jarzębiny i jabłek

Jarzębina do mięsa: przepis na wytrawną konfiturę z jarzębiny