Jakie słoiki do przetworów wybrać?

2017-07-27 13:25

Owoce i warzywa najlepiej przetwarzać w okresie och dojrzewania, czyli pomiędzy czerwcem a wrześniem. Zawierają wówczas najwięcej witamin i mikroelementów. Jakie słoiki do tego wybrać? Sprawdź jakie słoiki są najlepsze do pasteryzacji poszczególnych rodzajów przetworów.

 Jakie słoiki do przetworów wybrać?
Autor: pixabay.com Słoiki do przetworów na zimę.

Spis treści

  1. Słoiki do przetworów kiszonych
  2. Przetwory w zalewie octowej
  3. Konfitury, dżemy powidła
  4. Kompoty

Słoiki do przetworów kiszonych

Zwłaszcza do kiszenia ogórków najlepsze są litrowe słoiki zamykane na szklane wieczko z gumką. Słoiki i wieczka można wykorzystywać latami, jedynie uszczelkę należy zmieniać co roku. Gdy przygotowany w nich przetwór jest otwarty, należy trzymać go w lodówce i spożyć w ciągu najbliższych kilku dni

Przetwory w zalewie octowej

Do takich weków najlepiej jest używać litrowych słoików z nakrętkami. Nadają się one wielokrotnego użycia, sprawdzać jednak należy co roku czy nie są wyszczerbione. Nakrętki po 2-3 sezonach zaczynają rdzewieć i trzeba je wówczas wymieniać na nowe. Warto też zwrócić uwagę, czy liczba gwintów w nakrętce jest taka sama jak w słoju.

W mniejszych słoikach powinno się trzymać marynowane grzyby i rarytasy do wykorzystania na "raz", np. marynowane owoce.

Konfitury, dżemy powidła

Najlepiej jest przechowywać je w małych, zakręcanych słoiczkach.

Kompoty

Ze względów praktycznych najczęściej przechowuje się je w litrowych (zakręcanych) słoikach. Jest to ilość odpowiednia do podania na rodzinny obiad.