Jakich owoców użyć do nalewek?

2018-06-21 11:19

Do przygotowania nalewek warto używać owoców oraz ziół najlepszej jakości. Nie mogą to być przypadkowe produkty, zerwane naprędce przy ruchliwej szosie czy autostradzie. Szlachetny trunek można przyrządzić z większości świeżych owoców (także dzikich), takich jak: jarzębina, agrest, morela, wiśnia, czereśnia, gruszka, cytrusy oraz z owoców suszonych: fig, daktyli, rodzynków, moreli, a także z ziół – mięty, melisy czy szałwii lub korzeni (na przykład imbiru).

Najlepsze owoce do nalewek
Autor: Shutterstock Nie jest wszystko jedno, jakich owoców użyjemy do przygotowania nalewki. Muszą być najlepszej jakości!

Spis treści

  1. Kup książkę online
  2. Owoce na nalewki: pełne słońca
  3. Trendy w nalewkach

 

Kup książkę online

Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.

Przygotowując nalewki najlepiej sięgnąć po owoce ze starych odmian drzew i krzewów. Dobrze, aby takie zbiory pochodziły z ekologicznie czystych terenów, z rejonów położonych z dala od dróg i obiektów przemysłowych. Najsmaczniejsze nalewki udaje się zrobić z owoców tradycyjnych odmian, na przykład nalewkę wiśniową z maleńkich wiśni z wysokich starych drzew. Do przygotowania trunku należy użyć owoców sezonowych, pojawiających się o określonych porach roku, przykładowo czereśni w czerwcu. W przypadku nalewek nie sprawdzą się owoce z importu, na przykład morele, gdyż muszą przebyć dłuższą drogę, aby dotrzeć do Polski, i są nasączone konserwantami – a to psuje smak i aromat nalewki.

Owoce na nalewki: pełne słońca

Owoce do przyrządzania nalewek muszą być wypełnione słońcem i sokami. Należy wybierać tylko zdrowe okazy. Jeżeli na owocu jest nawet mała plamka świadcząca o tym, że się psuje, nie powinno się go używać, nawet po wykrojeniu zmiany. Niekiedy jeden trącony pleśnią owoc może zepsuć smak całej nalewki.

Trendy w nalewkach

Najbardziej popularnym owocem do przygotowania nalewek jest wiśnia. Powstaje z niej szlachetna nalewka, która jest delikatna w smaku i niezwykle aromatyczna. Ważne jest, by nie miała zbyt wiele posmaku pestki zawierającej niebezpieczny dla zdrowia kwas pruski. W nalewkach świetnie sprawdza się także czarna porzeczka – produkuje się z niej różne warianty, na przykład nalewkę na owocach czy na młodych liściach (listkówka). Moda na używanie nowych produktów jest widoczna na konkursach. W ostatnich latach najwyższe noty zdobywały wprawdzie dobrze znane pigwówki, wiśniówki, nalewki robione z agrestu czy mirabelki, zdarzają się jednak także eksperymenty – są producenci, którzy przygotowują nalewki z warzyw – ogórka czy kabaczków.

Nalewki to tradycyjne lekarstwa. Są powszechnie stosowane w przypadku wielu drobnych schorzeń. Zdrowotne działanie ma nie alkohol, a rozpuszczone w nim związki chemiczne pochodzące z wykorzystanych do przygotowania wyciągu roślin. Wszystkie te specyfiki stosować należy jednak w naprawdę minimalnych ilościach.