Jak zrobić zapasy z grzybów? Solenie i kiszenie grzybów

2016-08-25 13:39

Gdy wracamy do domu z koszem grzybów, zastanawiamy się, co zrobić z tym leśnym bogactwem. Jeśli nie zdołamy zjeść wszystkich grzybów od razu, z części przygotujmy wspaniałe potrawy. Z pozostałych możemy zrobić zapasy na zimę. Oprócz marynowania i suszenia jednym z doskonałych sposobów konserwacji grzybów jest ich solenie lub kiszenie. Jak to zrobić?

jak_zrobic_zapasy_z_grzybow.jpg
Autor: photos.com Solenie i kiszenie grzybów to najprostszy sposób na zrobienie z nich zimowych zapasów

Jak solić i kisić grzyby?

Solić możemy prawie wszystkie gatunki (każdy oddzielnie), ale najsmaczniejsze są borowiki, rydze, gąski, maślaki i kurki. Wybieramy grzyby zdrowe, nie za duże i niepogniecione. Oczyszczone i dobrze opłukane grzyby obgotowujemy przez ok. 10 minut w wodzie z dodatkiem soli (3 dag soli na 1 l wody) i szczypty kwasku cytrynowego.

Odcedzamy i natychmiast przepłukujemy zimną wodą. Grzyby układamy warstwami w słoikach lub naczyniach kamiennych i zalewamy ostudzoną solanką (na 8 szklanek wody bierzemy 30 dag soli). Naczynie przykrywamy kawałkiem płótna i stawiamy na nim talerz obciążony kamieniem, tak aby grzyby nie wypływały na wierzch. Jeżeli sok wyparuje, uzupełniamy go osoloną wodą (2 dag soli na litr wody). Z grzybów solonych można po dwunastogodzinnym moczeniu przyrządzać potrawy tak jak ze świeżych.

Przez kilka dni przetrzymujemy kwaszonkę w temperaturze pokojowej, a następnie przenosimy do chłodnego pomieszczenia. Z kiszonych grzybów można przygotowywać doskonałe sałatki.