Jak zrobić rodzynki?

2016-09-09 13:17

Rodzynki to najczęściej używane w polskiej kuchni bakalie. Dodajemy je do ciast, deserów, jemy jako zdrową przekąskę. Kupując je zastanawiamy się często czy do ich produkcji nie zastosowano konserwantów. Jeśli wolimy owoce suszone naturalnymi sposobami - możemy zrobić je w domu.

jak-zrobic-rodzynki.jpg
Autor: pixabay.com Winogrona suszyć można w zwykłej suszarce do grzybów.

Spis treści

  1. Rodzynki - jak się je przygotowuje?
  2. Domowe rodzynki

Rodzynki - jak się je przygotowuje?

Rodzynki to wysuszone owoce bezpestkowych odmian winogron. Występują w wielu rodzajach, w większości dostępnych lokalnie. W sklepach można znaleźć rodzynki smyrneńskie (sułtanki, damascenki i sułtanki perskie), duże, jasne, miękkie; koryntki - tańsze, mniejsze, ciemne i nieco cierpkie. Rzadkością są arabskie cybeby, zawierające nasiona i przez to niezbyt popularne wśród klientów. Owoce winogron na rodzynki tradycyjnie suszy się na słońcu. Warstwę winogron można rozłożyć także w cieniu, jeśli tylko temperatura jest wystarczająco wysoka, taki susz może mieć lepszą jakość. Obecnie stosuje się przede wszystkim suszenie mechaniczne - proces jest łatwiej kontrolować, a do schnących owoców nie dostają się zanieczyszczenia i owady. W nowych wytwórniach używa się do suszenia rodzynek także mikrofal. Wysuszone rodzynki czyści się i kontroluje, spłukuje zanieczyszczenia i ponownie osusza. Ważnym zabiegiem jest konserwacja związkami siarki.

Domowe rodzynki

W domowych warunkach przygotowanie rodzynek jest trudne, przede wszystkim ze względu na brak owoców odpowiedniej jakości. Można spróbować przygotowania rodzynek z winogron odmiany Einset Seedless, beznasiennej i słodkiej. Dobre rezultaty uda się osiągnąć, jeśli rośliny uprawiane były w szklarni, albo pogoda okazała się w danym sezonie wyjątkowo sprzyjająca. Jesienią można tez kupić importowane winogrona rodzynkowe odpowiednie do produkcji rodzynek. Można z nich domowym sposobem zrobić rodzynki - trzeba jednak wybierać  winogrona bardzo dojrzałe, żółtawe, a nawet lekko brązowawe - ale bez oznak zepsucia. Takie owoce są najsłodsze. Winogrona suszyć można w zwykłej suszarce do grzybów.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE