Jak zrobić cydr z jabłek? Przepis na jabłkowe piwo

2016-09-28 16:34

Cydr, czyli jabłecznik, albo jabłkowe piwo to niskoalkoholowy napój musujący. Cydr możemy sami zrobić z jabłek, wykorzystując mniejsze czy niezbyt kształtne owoce

jak_przygotowac_jablkowe_piwo_cydr.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Cydr to delikatny musujący alkoholowy napój jabłkowy

Spis treści

  1. Co jest potrzebne do zrobienia cydru?
  2. Cydr - jak zrobić?
  3. Cydr - ostrożnie z pasteryzacją!

Cydr cieszy się wielką popularnością na północy Francji, w Normandii i w Bretanii. Chętnie pijają go Hiszpanie. Jeśli zdarzy nam się nadmierny urodzaj owoców, a szarlotka już się przejadła – warto przygotować kilka butelek jabłecznika. Istnieją dziesiątki metod przygotowywania tego napoju. W zależności od tego, którą wybierzemy, gotowy cydr może mieć odmienny smak, kolor, zapach i moc.

Co jest potrzebne do zrobienia cydru?

Najważniejszy jest jednak nasz surowiec. Do przerobu nadają się bardzo dobrze jabłka niewielkie, zawierające dużo aromatycznych substancji. Jabłkowe skórki i pestki poprawiają jakość moszczu. Niedopuszczalne jest natomiast wykorzystanie jabłek gnijących, mających ślady pleśni itp. Nawet niewielki dodatek zepsutych owoców będzie wyraźnie wyczuwalny.

Prawdziwy cydr produkuje się z kilku rodzajów jabłek, mieszając sok z owoców słodkich, kwaśnych i gorzkich. Dodatek kwasów nie tylko poprawia smak napoju, ale też sprawia, że fermentacja przebiega we właściwy sposób. W polskich warunkach do wyrobu cydru nadają się antonówki, grafsztyny czy renety, czyli jabłka o kwaskowatym smaku. Jeśli mamy nadmiar owoców słodszych, możemy je również wykorzystać, dodając sok cytrynowy. Najlepiej jednak połączyć słodkie jabłka np. z jabłkami dzikimi (kwaśne, bogate w pektyny i garbniki), a nawet niewielkim dodatkiem gorzkich rajskich jabłuszek.

Cydr - jak zrobić?

Używając np. sokowirówki, wyciskamy z jabłek sok – zazwyczaj udaje się otrzymać około 1 litra płynu z dwóch kilogramów owoców. Są jednak odmiany bardziej i mniej soczyste, więc ilość ta może być inna. Sok mieszamy z drożdżami winiarskimi (np. Risling), ewentualnie dodając cukier (najwyżej 0,7 kg na 10 litrów jabłecznika). Dodatek cukru dostarczy pożywki drożdżom i napój będzie miał większą  zawartość alkoholu.

Ciecz wlewamy do gąsiora, dużej butli czy innego naczynia.  Zamykamy butlę korkiem z  rurką fermentacyjna, która ochroni sok przed kontaktem z powietrzem i niepożądanymi mikrobami. Fermentacja powinna toczyć się w zacienionym pomieszczeniu o temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Gdy po tygodniu lub dziesięciu dniach przestanie wydobywać się dwutlenek węgla (rurka już nie „pyka”)  przelewamy jabłecznik do butelek i korkujemy. Bardzo dobrze sprawdzają się tu butelki po piwie z tzw. zamkiem patentowym, czyli przymocowanym korkiem z uszczelką.

Cydr - ostrożnie z pasteryzacją!

Na dno butelki możemy wrzucić kilka rodzynek. Dzięki temu fermentacja będzie się toczyć dalej, a po otwarciu naczynia płyn zacznie musować.Butelki z cydrem powinny stać w chłodnej piwnicy minimum dwa tygodnie, nim napój zacznie nadawać się do picia. Jabłecznik jest alkoholem nietrwałym i powinien być wypity w ciągu najwyżej kilku miesięcy. Jeśli chcemy przechowywać go dłużej, butelki trzeba poddać pasteryzacji, co niestety często kończy się eksplozjami bardziej delikatnych naczyń.

QUIZ: Czy znasz te drinki?

Pytanie 1 z 11
Ulubiony drink bohaterek "Seksu w wielkim mieście" składający się z wódki, likieru triple sec i soku żurawinowego to:
Drinki