Jak zrobić cydr z jabłek? Przepis na jabłkowe piwo

2016-09-28 16:34 Grzegorz Szczerzewiczewski
jak_przygotowac_jablkowe_piwo_cydr.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Cydr to delikatny musujący alkoholowy napój jabłkowy

Cydr, czyli jabłecznik, albo jabłkowe piwo to niskoalkoholowy napój musujący. Cydr możemy sami zrobić z jabłek, wykorzystując mniejsze czy niezbyt kształtne owoce

Cydr cieszy się wielką popularnością na północy Francji, w Normandii i w Bretanii. Chętnie pijają go Hiszpanie. Jeśli zdarzy nam się nadmierny urodzaj owoców, a szarlotka już się przejadła – warto przygotować kilka butelek jabłecznika. Istnieją dziesiątki metod przygotowywania tego napoju. W zależności od tego, którą wybierzemy, gotowy cydr może mieć odmienny smak, kolor, zapach i moc.

Co jest potrzebne do zrobienia cydru?

Najważniejszy jest jednak nasz surowiec. Do przerobu nadają się bardzo dobrze jabłka niewielkie, zawierające dużo aromatycznych substancji. Jabłkowe skórki i pestki poprawiają jakość moszczu. Niedopuszczalne jest natomiast wykorzystanie jabłek gnijących, mających ślady pleśni itp. Nawet niewielki dodatek zepsutych owoców będzie wyraźnie wyczuwalny.

Prawdziwy cydr produkuje się z kilku rodzajów jabłek, mieszając sok z owoców słodkich, kwaśnych i gorzkich. Dodatek kwasów nie tylko poprawia smak napoju, ale też sprawia, że fermentacja przebiega we właściwy sposób. W polskich warunkach do wyrobu cydru nadają się antonówki, grafsztyny czy renety, czyli jabłka o kwaskowatym smaku. Jeśli mamy nadmiar owoców słodszych, możemy je również wykorzystać, dodając sok cytrynowy. Najlepiej jednak połączyć słodkie jabłka np. z jabłkami dzikimi (kwaśne, bogate w pektyny i garbniki), a nawet niewielkim dodatkiem gorzkich rajskich jabłuszek.

Cydr - jak zrobić?

Używając np. sokowirówki, wyciskamy z jabłek sok – zazwyczaj udaje się otrzymać około 1 litra płynu z dwóch kilogramów owoców. Są jednak odmiany bardziej i mniej soczyste, więc ilość ta może być inna. Sok mieszamy z drożdżami winiarskimi (np. Risling), ewentualnie dodając cukier (najwyżej 0,7 kg na 10 litrów jabłecznika). Dodatek cukru dostarczy pożywki drożdżom i napój będzie miał większą  zawartość alkoholu.

Ciecz wlewamy do gąsiora, dużej butli czy innego naczynia.  Zamykamy butlę korkiem z  rurką fermentacyjna, która ochroni sok przed kontaktem z powietrzem i niepożądanymi mikrobami. Fermentacja powinna toczyć się w zacienionym pomieszczeniu o temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Gdy po tygodniu lub dziesięciu dniach przestanie wydobywać się dwutlenek węgla (rurka już nie „pyka”)  przelewamy jabłecznik do butelek i korkujemy. Bardzo dobrze sprawdzają się tu butelki po piwie z tzw. zamkiem patentowym, czyli przymocowanym korkiem z uszczelką.

Cydr - ostrożnie z pasteryzacją!

Na dno butelki możemy wrzucić kilka rodzynek. Dzięki temu fermentacja będzie się toczyć dalej, a po otwarciu naczynia płyn zacznie musować.Butelki z cydrem powinny stać w chłodnej piwnicy minimum dwa tygodnie, nim napój zacznie nadawać się do picia. Jabłecznik jest alkoholem nietrwałym i powinien być wypity w ciągu najwyżej kilku miesięcy. Jeśli chcemy przechowywać go dłużej, butelki trzeba poddać pasteryzacji, co niestety często kończy się eksplozjami bardziej delikatnych naczyń.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE