Jak wyjąć nasiona granatu i nie pobrudzić się sokiem?

2016-10-04 16:11

Owoce granatu przypominają w smaku porzeczkę. Trudno jednak się do nich dostać - są zamknięte w twardej skórce, a ziarenka przy próbie wydłubania pryskają plamiącym czerwonym sokiem. Radzimy, jak przygotować granat do zjedzenia i sprawnie wyjąć nasiona.

jak_jesc_granat.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Dobra strategia pozwala wyjąć nasiona granatu bez ich uszkodzenia

Owoce granatu to świetne źródło witamin, potasu i żelaza. Zawierają też przeciwutleniacze chroniące przed nowotworami, opóźniające procesy starzenia i wzmacniające odporność.

Mimo twardej łupiny granat można łatwo przygotować do jedzenia. Wybieramy owoce ciężkie, o jednolitej barwie, gładkiej i lśniącej skórce. Częścią jadalną granatu są soczyste nasiona otoczone miąższem.

Jak wydobyć nasiona granatu, żeby nie pobrudzić się sokiem?

Owoce granatu dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Nożem odcinamy górną cześć owocu, tak żeby było widać ziarenka. Nacinamy wzdłuż w kilku miejscach i ciągniemy za skórkę, aby go rozerwać. Owoc pęka w miejscach, gdzie jest biała błonka. Łamiemy go na mniejsze cząstki i wypychamy nasiona na zewnątrz, delikatnie naciskając na skórkę. Odrywamy pozostałe fragmenty błonki i nasiona są gotowe do jedzenia.

Możemy też, po odcięciu górnej części, zrobić nacięcia wzdłuż owocu w miejscach, gdzie widoczna jest biała błonka. Usuwamy błonkę na tyle, ile się da, a następnie odwracamy granat i wybijamy nasionka, dość mocno uderzając twardym przedmiotem, np. łyżką.

Jeszcze innym sposobem dostania się do pestek granatu jest przekrojenie go nożem na pół i wydobywanie nasion w misce z wodą - po prostu łamiemy granat na kawałki, cały czas trzymając owoc w wodzie, dzięki czemu unikamy popryskania sokiem.