Jak wyhodować kiełki?
Mikroelementy, sole mineralne, witaminy – to tylko trzy z wielu argumentów przemawiających za tym, aby jeść kiełki. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości mają te kiełkujące warzywa.
Spis treści
Czym są kiełki?
Kiełki to zaczątki roślin będące jakby skoncentrowanym zdrowiem – zawierają przecież składniki odżywcze służące rozwijającym się organizmom (roślinom). Oprócz wymienionych na wstępie mikroelementów, soli mineralnych i witamin, kiełki nasion są bogate również w białka, węglowodany i tłuszcze (a zarazem mają mniejszą kaloryczność niż same nasiona).
Jak wyhodować kiełki w domu?
Teraz dobra wiadomość – każdy z nas z łatwością może wyhodować kiełki samodzielnie! Kupujemy je w sklepie ekologicznym i namaczamy w wodzie przez kilkanaście godzin. Następnie wkładamy do litrowego słoika, którego otwór zakrywamy zwilżonym bandażem (można go przymocować gumką recepturką).
Dwa razy dziennie ostrożnie przepłukujemy kiełki w słoiku bieżącą wodą (uważając, by nie naruszyć bandaża), po czym odstawiamy słoik do góry dnem na talerzu. Słoik oprzyjmy o łyżkę lub jakiś inny przedmiot, tak aby zapewnić kiełkom dostęp świeżego powietrza. W ciągu dnia nie ograniczajmy dostępu słońca, a wtedy będą one gotowe w przeciągu tygodnia.