Jak wybrać dobrą białą kiełbasę? Co trzeba o niej wiedzieć? [WIDEO]
Biała kiełbasa to rozwiązanie na szybki obiad, kiedy nie mamy dużo czasu. Jak wybrać białą kiełbasę, by była świeża, zdrowa a jednocześnie smaczna?
Spis treści
- Jak rozpoznać najlepszą jakość białej kiełbasy?
- Jak rozpoznać czy w białej kiełbasie jest dużo wody?
- Jakie są cechy najlepszej jakościowo białej kiełbasy?
Jak rozpoznać najlepszą jakość białej kiełbasy?
Na sklepowych półkach mamy zazwyczaj do wyboru wiele rodzajów białych kiełbas, które różnią się ceną. Co powinniśmy wiedzieć o kiełbasie, by wybrać tę najlepszą? Po pierwsze najlepiej wybrać białą kiełbasę, która jest brązowa. To może oznaczać, że jest zrobiona z większej ilości mięsa (i to chudego) niż z tłuszczu. Poza tym „barwią” ją przyprawy, które dobrze wpływają na trawienie.
Jak rozpoznać czy w białej kiełbasie jest dużo wody?
Jeżeli kiełbasę podaje ci sprzedawczyni po proś ja, by jej dotknęła. Sprawdź, czy powstałe po naciśnięciu wgniecenie pozostaje na dłużej. Tak? To może świadczyć o dużej zawartości wody w kiełbasie.
Jakie są cechy najlepszej jakościowo białej kiełbasy?
Jeśli już kupiłeś i przygotowałeś białą kiełbasę, możesz sprawdzić, czy dokonałeś słusznego wyboru. Jeżeli w ugotowaną kiełbasę wbijesz widelec, a pryśnie na ciebie woda i tłuszcz, to znaczy, że kupiłeś mieszankę tłuszczowo-wodną z domieszką mięsa. Dobra biała kiełbasa po przekrojeniu wypuszcza minimalną ilość wody.
Co ciekawe, lepsza jest biała kiełbasa pakowana fabrycznie np. w folię niż sprzedawana luzem. Po pierwsze, znasz datę produkcji. Po drugie, wiesz, że była dobrze przechowywana, a więc i świeża. Po trzecie, nie miała kontaktu z bakteriami pochodzącymi z innych wędlin lub rąk sprzedawcy.
Dobrym wyznacznikiem jakości białej kiełbasy jest jej cena. Na białej kiełbasie nie warto za wszelką cenę oszczędzać. Odradzamy taka, która kosztuje poniżej 10 zł.