Jak przygotować roztwór soli o odpowiednim stężeniu?

2021-11-18 12:00

Wiele osób zadaje pytanie: jak przygotować wodny roztwór o odpowiednim stężeniu? Bez względu na to, czy chodzi o stężenie roztworu soli, czy stężenie roztworu cukru - zasada jest ta sama. Podpowiadamy jak łatwo wyliczyć odpowiednie stężenie roztworu wodnego.

Jak przygotować roztwór soli o odpowiednim stężeniu?
Autor: Shutterstock Często stajemy przed dylematem, ile należy dodać soli, by otrzymać odpowiedni roztwór.

Jak przygotować roztwór soli?

Stężenie, to inaczej mówiąc miara udziału substancji w mieszaninie. W naszym przypadku soli lub cukru w mieszaninie wody. Stężenie najczęściej podaje się w procentach. 

  • Wszystko zaczyna się od faktu, że 1 litr wody waży 1 kg. Inaczej to ujmując: 1 litr, czyli 1000 ml, waży 1000 g. Dla ułatwienie zredukujmy tę liczbę do 100 ml, które ważą 100 g.
  • Zatem, aby przygotować roztwór o żądanym stężeniu procentowym np. 8%, wystarczy od 100 gram wody odjąć 8g. Do tych 92 gramów, czyli jednocześnie 92 ml wsypujemy sól o wadze 8 gram.
  • Stężenie procentowe mówi nam ile gram substancji znajduje się w ilu gramach roztworu. Więc logiczne jest, że mamy 92 gramy wody i 8 gram substancji, czyli 100 gram roztworu. W ten sposób otrzymaliśmy roztwór soli o stężeniu 8%.
  • Teraz wystarczy odnieść nasze obliczenia do 1 litra wody.
  • Z objętości 1 litra wody, czyli 1000 ml, odlewamy 80 ml wody (ok. 5 stołowych łyżek wody). Dodajemy 80 g soli (3 i 1/2 łyżki soli gruboziarnistej lub 4 i 1/2 łyżki soli drobnoziarnistej). I gotowe!

Analogicznie postępujemy w przypadku cukru.

W formie: Czym zastąpić cukier?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE