Jak powstały płatki kukurydziane? Historia cornflakesów

2016-09-23 13:04

Śniadanie, które można przygotować w kilkanaście sekund, zawdzięczamy... nieuwadze i oszczędności. Will Keith Kellogg, były wędrowny sprzedawca szczotek zatrudniony przez swojego brata lekarza w sanatorium dla wegetarian, stworzył jedną z najzdrowszych odmian żywności. Jak powstały płatki kukurydziane?

czy_wiesz_jak_powstaly_platki.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Płatki kukurydziane powstały trochę przez przypadek i z... lenistwa!

Will Keith Kellogg był urzędnikiem w sanatorium w Battle Creek w stanie Michigan. Ponadto samodzielnie zajmował się badaniami nad lekkostrawnymi posiłkami wegetariańskimi.

Pewnego dnia nie dopilnował gotującej się pszenicy, która zamieniła się w papkę. Ponieważ nie mógł pozwolić sobie na wyrzucenie zawartości garnka, próbował ją uratować przez rozwałkowanie. Po wyschnięciu ''ciasto'' podzieliło się na płatki, które bardzo zasmakowały pensjonariuszom sanatorium. 

Następna próba, już celowa, z rozgotowywaniem ziaren kukurydzy dała jeszcze lepszy efekt. Pacjenci, którzy opuścili sanatorium, zaczęli zamawiać korespondencyjnie ulubione płatki zbożowe. Will Kellogg, który ukończył tylko 6 klas, zbudował na nich kwitnący biznes. Zmarł w wieku 91 lat jako milioner, który przekazał ogromne sumy na cele dobroczynne. Był także delegatem na konferencję dotyczącą zdrowia dzieci zorganizowaną przez Biały Dom.

ZOBACZ TEŻ: Placuszki kukurydziano-amarantusowe - bezglutenowy przysmak

Płatki kukurydziane nie mają ostatnio dobrej prasy, ale niesłusznie. Składające się z wysokiej jakości mąki kukurydzianej same w sobie są bardzo zdrowe i stanowią niejednokrotnie część wielu diet odchudzających. Jednak płatki, które dostępne są w sprzedaży na naszym rynku, są przygotowywane zazwyczaj w oleju roślinnym, a następnie pokrywane warstwą cukru lub słodkiego syropu ze sztucznymi dodatkami. Takie płatki kukurydziane tuczą, więc lepiej ich unikać.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE