Mole spożywcze w kuchni: jak zwalczyć?

2022-05-31 10:00

Jeśli mole spożywcze pojawią się w kuchni, trzeba wypowiedzieć im zdecydowaną wojnę. W przeciwnym przypadku możemy pożegnać się z większością suchych i sypkich zapasów w kuchennych szafkach. Jak walczyć z molami spożywczymi?

Jak zwalczyć mole spożywcze?
Autor: thinkstockphotos.com Niepozorne mole spożywcze, czyli mkliki mączne, potrafią szybko spustoszyć zapasy żywności

Spis treści

  1. Jak rozpoznać mola spożywczego?
  2. Na wojnę z mklikiem
  3. Jak zapobiec inwazji moli?

Jak rozpoznać mola spożywczego?

Mól spożywczy to nazwa potoczna, ale tak naprawdę sprawcą kłopotów w kuchni jest mklik mączny. To owad z rzędu motyli o długości ok. 1 cm, który wyglądem przypomina skrzyżowanie mola odzieżowego z małą ćmą. Niestety mkliki najczęściej trafiają do naszych mieszkań wraz z zakupami. Uwielbiają składać jaja w mące, makaronie, niektórych przyprawach, w ryżu, herbacie i innych sypkich produktach, a także w słodyczach i bakaliach. Gdy zalęgną się w kuchni, miejsca, w których dojrzewały larwy, poznamy po cienkiej przędzy przypominającej pajęczynę. Żywność, w której rozwijały się owady, nie nadaje się już do spożycia.

Na wojnę z mklikiem

Pierwszym krokiem do pozbycia się problemu moli spożywczych powinno być gruntowne wysprzątanie i dokładne wymycie wszystkich szafek. Następnie musimy przejrzeć wszystkie produkty i bez sentymentu pozbyć się tych, w których znajdziemy ślady działalności moli – najczęściej będzie to przędza larw lub same gąsienice.

Dobrym sposobem na monitorowanie ilości moli w naszej kuchni i pozbycie się dojrzałych osobników są specjalne lepy. Możemy je bezpiecznie umieścić w szafkach, gdzie przechowujemy żywność.

Jak zapobiec inwazji moli?

Nigdy nie możemy być pewni, czy w mące lub makaronie kupionym w sklepie nie przynieśliśmy do domu dojrzewających mklików. Jednak możemy się zabezpieczyć, by w razie wyklucia się moli nie stracić większości produktów. Mole nie znoszą intensywnie pachnących przypraw, takich jak goździki czy wanilia. Dlatego warto rozsypać garść przypraw w szafce lub wyperfumować ją mocnym zapachem, np. esencją waniliową lub wodą pomarańczową. Profilaktycznie powinniśmy zapasy przechowywać w specjalnych pojemnikach, np. plastikowych lub szklanych. W ten sposób odseparujemy produkty od siebie i uniemożliwimy molom, które ewentualnie przynieśliśmy do domu ze sklepu, swobodne przenoszenie się na kolejne produkty.

Jak się pozbyć muszek owocówek?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE