Dlaczego warto polubić kaszę jaglaną?

2017-04-21 12:08

Nieco zapomniana, nie każdemu smakuje, ale kasza jaglana jest naprawdę bardzo zdrowa! Warto, by częściej gościła w naszym menu. Trzeba ją tylko dobrze przyrządzić. Sprawdź, jak to zrobić.

Dlaczego warto polubić kaszę jaglaną?
Autor: Shutterstock Kasza jaglana wyróżnia się spośród innych kasz wysoką zawartością korzystnych dla zdrowia składników odżywczych.

Spis treści

  1. Kasza jaglana - składnik diety bezglutenowej
  2. Gotowanie kaszy jaglanej
  3. Kasza jaglana na słono i na słodko

Kasza jaglana - składnik diety bezglutenowej

Kasza jaglana to łuszczone ziano prosa. Jest jedną z najstarszych uprawianych roślin. Zawiera błonnik, witaminy z grupy B, składniki mineralne: potas, magnez, żelazo, cynk, krzem, fosfor. Jest też bogata w białko i tłuszcz. Kasza jaglana jest niezwykle pożywna, znakomita dla rekonwalescentów, dzieci, osób cierpiących na anemię czy zmagających się z przeziębieniem i kaszlem. Idealna dla odchudzających się (100 g = 350 kcal). Nie zawiera glutenu, dlatego jest dobrym składnikiem diety alergików.

Gotowanie kaszy jaglanej

Najpierw należy ją dobrze wypłukać pod bieżącą wodą, potem przelać wrzątkiem (2-3 razy, na sitku) – wtedy straci swoją goryczkę, która tak zniechęca do niej wiele osób. Nie można jej zbyt długo przechowywać, bo wtedy robi się jeszcze bardziej gorzka. Kaszę jaglaną gotujemy w wodzie – 1 szklankę kaszy wrzucamy na 2 i pół szklanki gotującej się wody, nieco osolonej. Można ją też ugotować w mleku z cukrem i szczyptą soli.

Gdy kasza się zagotuje, zmniejszamy ogień i zakrywamy garnek pokrywką. W czasie gotowania zbieramy pianę, która tworzy się na wierzchu. Kasza powinna być gotowa, gdy wchłonie wodę czy mleko, po 15-20 minutach. Sprawdzamy, czy jest miękka. Jeśli nie, lepiej już nie dolewać do niej wody i nie gotować dalej, tylko przykryty garnek wstawić do nagrzanego piekarnika lub dogotować na parze, by kasza „doszła” Albo po prostu zawinąć w koc.

Kasza jaglana na słono i na słodko

Podajemy ją gotowaną z warzywami, jako dodatek do mięs i sosów albo zapiekaną np. ze słoniną: kaszę gotujemy w mleku z dodatkiem masła, spód i boki naczynia żaroodpornego wykładamy plasterkami słoniny i zapiekamy w nagrzanym piekarniku. Przyrządza się z niej placki wegetariańskie, dodaje do zup jarzynowych, faszeruje nią pierogi czy naleśniki.

Kasza jaglana jest pyszna na słodko! By powstał pożywny deser, wystarczy ją wymieszać ze sparzonymi rodzynkami, orzechami, migdałami i miodem albo zapiec z cynamonem i jabłkami.

Nasze i nie nasze kasze. Czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 7
Jak nazywamy bardzo drobną kaszę, często gotowaną na mleku?
Zdjęcie