Jak dieta wpływa na cukrzycę typu 2? Co jeść podczas choroby?
Odpowiednio dobrana dieta jest niezbędnym elementem leczenia cukrzycy typu 2. Nawet najlepiej dobrane leki nie zadziałają, jeśli chory nie będzie stosował odpowiedniej diety. Sprawdź, jak skomponować posiłki przy cukrzycy typu 2?
Spis treści
Cukrzyca
Dieta dla osób chorujących na cukrzycę typu 2 odgrywa znaczącą rolę w procesie leczenia. Czasami już samo przejście na dietę cukrzycową daje efekty i nie trzeba przyjmować leków. O tym jednak decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Ważne jest, aby chorzy na cukrzycę jedli tyle, ile potrzebują - ani za dużo, ani za mało. Jeśli cukrzyca jest wynikiem otyłości, trzeba zrzucić nadmierne kilogramy, ale nie można w tym celu stosować restrykcyjnych diet. Najlepiej skonsultować plan odchudzania z lekarzem lub dietetykiem.
Dieta przy cukrzycy
Diety dla diabetyków nie różnią się wiele od zaleceń stosowania zdrowej diety. Należy unikać soli oraz cukrów prostych zawartych w słodkich, suszonych i konserwowanych owocach, słodyczach i sokach. Niewskazany jest także alkohol.
Zalecane produkty to: świeże i gotowane warzywa (najlepsze są rośliny strączkowe), ryby i pełnoziarniste produkty. Tłuszcze zwierzęce są dopuszczalne, ale nie powinny stanowić głównego źródła tłuszczów. Najlepsza będzie oliwa z oliwek i olej rzepakowy. Tłuszcze trans są całkowicie zakazane, nie tylko dla cukrzyków, ale również dla zdrowych osób.
Dieta przy cukrzycy typu 2
Posiłki należy jeść regularnie, 3-5 razy dziennie, o stałych porach. Osoby z nadwagą i otyłością powinny spożywać mniej kalorii niż dotychczas. Należy dbać nie tylko o ilość spożywanego jedzenia, lecz także o jego jakość – posiłki powinny być zbilansowane, zawierać witaminy, mikro- i makroelementy, błonnik i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.