Jak czytać etykiety na butelkach win?

2017-04-20 14:07

Warto wiedzieć, jakie podstawowe informacje są zawarte na etykiecie wina i co z nich wynika. Pozwoli ci to wybrać dobre wino i zorientować się, czy jego cena nie jest zawyżona.

Jak czytać etykiety na butelkach win?
Autor: Shutterstock Etykiety na butelkach wina sporo mogą nam powiedzieć o smaku i jakości wina, jakie jest w nich zamknięte.

Spis treści

  1. Etykiety win: co się na nich znajduje?
  2. Jak czytać etykiety win?
  3. Jakie są najpopularniejsze odmiany wina?

Etykiety win: co się na nich znajduje?

Na każdej etykiecie podana jest nazwa producenta i rocznik. Powinniśmy znaleźć także informacje o gatunku winorośli, z których wino powstało. Na drugiej, pomocniczej etykiecie (z reguły na dole po przeciwnej stronie butelki) jest krótki opis walorów danego trunku, zazwyczaj zgodnie z prawem przetłumaczony na na język polski, oraz zalecenia w jakiej temperaturze najlepiej wino podawać i do czego. Jest tam także informacja czy butelkowano je w miejscu produkcji czy dokonał tego importer. Co wynika z tych informacji?

Jak czytać etykiety win?

Jeśli interesujemy się światem win, sama nazwa producenta pozwala zorientować się, czy to wyrafinowane wino z małej winiarni, czy produkt przemysłowy wielkiej korporacji. Im rocznik bliższy, tym wino młodsze, świeższe, łagodniejsze i bardziej naturalne w smaku. Z reguły także tańsze, bo wina sezonowane, starzejące się w beczkach, wymagają więcej czasu i nakładu pracy, a zatem są w oczywisty sposób droższe.

Z odmianą winorośli, z jakiej zrobiono wino, wiążą się barwa, bukiet (zapach, aromat) oraz smak wina. Jeśli trunek powstał z kilku odmian, znajdziemy na etykiecie słowo cuveé, a na pomocniczej będzie jego skład (również procentowy). Wina takie są zazwyczaj droższe od win jednoodmianowych. Oczywiście lepiej żeby wino było butelkowane przez producenta, niż rozlewane przez hurtownika bądź importera - tylko w tym pierwszym przypadku twórca (a winiarze to w większości prawdziwi artyści), czuwa nad swoim dziełem do końca.

Jakie są najpopularniejsze odmiany wina?

Najpopularniejsze odmiany (uprawiane na całym świecie) to białe Chardonnay - owocowe i świeże, zasmakuje każdemu.

Z czerwonych - delikatniejsze nieco o jaśniejszej barwie Merlot oraz cięższe, ciemniejsze i bardziej wyraziste w smaku Cabernet.

Do grona bardzo popularnych win zaliczyć wypada słodki biały Muscat. Zachwycającym kwiatowym bukietem cechuje się biały Traminer (w niemieckiej wersji językowej Gewürztraminer).

Delikatny smak i przyjemny, choć uboższy znacznie bukiet ma biały Müller Thurgau. Delikatne nuty daje Riesling - chyba najpopularniejsze na świecie wytrawne białe wino.

Wraz z triumfalnym pochodem win hiszpańskich rozpowszechniło się przyjemne w smaku i aromacie czerwone Tempranillo, a wraz ze wzrostem popularności win południowoamerykańskich, pochodzący z Francji i uprawiany z powodzeniem w Argentynie - również czerwony delikatny Malbec.