Jak czyścić kuchenkę gazową?

2016-09-29 11:03

Czyszczenie kuchenki jest proste, ale metodę dobieramy w zależności od tego, czy mamy czyścić kuchenkę gazową, kuchenkę elektryczną czy płytę ceramiczną. Najtrudniejsze jest oczywiście czyszczenie piekarnika. Jak oczyścić kuchenkę gazową?

Jak czyścić kuchenkę gazową?
Autor: pixabay.com Kuchenka gazowa wymaga systematycznej pielęgnacji, by prezentowała się estetycznie i długo nam służyła

Jak czyścić kuchenkę gazową - sprawdzone rady

Kuchenki gazowe produkowane są w dwóch wersjach wykończenia. Ich płyty, na których zainstalowane są palniki gazowe, wykonane mogą być z blachy stalowej pokrytej emalią lub ze stali nierdzewnej. W zależności od tego, jaką powierzchnię ma nasza kuchenka, dobieramy sposób jej czyszczenia.

Do czyszczenia kuchenki pokrytej emalią używamy łagodnego mleczka i gąbki, ponieważ szorowana ostrą szczotka emalia może popękać. Lepiej nie zeskrobywać resztek jedzenia, tylko zwilżyć wodą i i lekko wyszorować chropowatą stroną gąbki. Gdy zabrudzenia nie chcą ustąpić, zwilżamy zabrudzoną powierzchnię i na noc zasypujemy np. sodą lub solą. Rano myjemy kuchenkę - wtedy przypalenia powinny już bez problemu dać się usunąć z jej powierzchni. W przypadku emaliowanych powierzchni powinniśmy uważać, by nie uszkodzić emalii, bo spowodować to może rdzewienie blachy pod nią i powiększanie się uszkodzenia.

Kuchenkę z płytą ze stali szlachetnej czyścimy łagodnymi środkami - niezawierającymi drobinek ściernych, które mogłyby porysować stalową powierzchnię. Stosujemy środki odtłuszczające, ewentualnie możemy posiłkować się płynem do mycia naczyń. Szczególnie odporne na czyszczenie przypalenia możemy potraktować sprayem do czyszczenia piekarników albo zastosować sprawdzony sposób z sodą lub solą. Gdy zarysujemy powierzchnię stali - możemy  ją wypolerować, używając odrobiny oleju na szmatce. Zarysowanie co prawda nie znikną, ale nie będą już tak widoczne.

Palniki gazowe zdejmujemy i czyścimy tym samym preparatem co resztę kuchenki, a gdy są zrobione z żeliwa, pianką do powierzchni żeliwnych lub olejem jadalnym. Przetarcie zalanego palnika zabezpieczy go przed zatkaniem.